Михайло Головко: «Теперішня влада відмовляється оплачувати комуналку освітніх і медичних закладів, повертати кошти за пільговий проїзд»

Одним з основних податків, які дозволяють наповнювати місцеві бюджети в Україні, є податок на доходи фізичних осіб. Цей податок належить до основних надходжень у структурі доходів місцевих бюджетів міст, сіл, ОТГ тощо. В цілому, по всіх місцевих бюджетах, його частка становить 56 % від загального обсягу доходів. Тобто цей податок фактично формує половину бюджету громади. А отже, за рахунок податку на доходи фізичних осіб в основному і йде розвиток територіальної громади, наповнення місцевого бюджету фінансовими ресурсами.

Однак, з Державного бюджету на місця були передані не тільки деякі податкові платежі, але й значне фінансове навантаження з утримання різноманітних об’єктів: шкіл, садочків тощо.

«Так, ще січня 2017 року зі складу освітньої та медичної субвенцій було виведено оплату комунальних послуг, оплату яких покладено на відповідні місцеві бюджети. З Державного бюджету України фінансується лише заробітна плата медиків та вчителів. Тобто влада не знайшла іншого виходу як перекласти власні проблеми на громаду», – переконаний народний депутат України від ВО «Свобода» Михайло Головко.

З 2016 року безоплатний проїзд в громадському транспорті для пільгових категорій населення не фінансується з Державного бюджету України. Натомість, ці видатки покладено на місцеві бюджети. А якщо у місцевих бюджетів немає вільних коштів на компенсацію вартості проїзду пільгових категорій населення? Тоді не зрозуміло, хто повинен компенсувати кошти перевізникам, адже держава зняла із себе цей обов’язок. Таким чином, коштів на виконання всіх функцій держави на місцях не вистачає.

За своєю економічною суттю податок на доходи фізичних осіб є платою фізичної особи за послуги, які надаються їй громадою. Відповідно, для належного надання своїм жителям необхідних послуг, територіальна громада повинна мати певний ресурс, основна частина якого формується саме завдяки податку на доходи для фізичних осіб.

«В той же час, згідно з чинним бюджетним законодавством, бюджети міст районного значення, сільських, селищних бюджетів, які не увійшли до об’єднаних територіальних громад, взагалі не отримують податок з доходів фізичних осіб. А тим населеним пунктам, які об’єдналися в громади дуже часто цих коштів не вистачає. Такий стан речей є дискримінаційним та погіршує становище окремих населених пунктів, гальмує їх розвиток та можливості забезпечення нормального життя місцевих мешканців», – впевнений нардеп-свободівець Михайло Головко.

Щоб виправити ситуацію із так званою реформою децентралізації свободівець Михайло Головко розробив відповідний законопроект № 8573 від 6 липня 2018 року «Щодо збільшення надходжень до місцевих бюджетів від податку на доходи фізичних осіб». Зазначені в ньому пропозиції покликані збільшити ресурс бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів, які не увійшли до об’єднаних територіальних громад, за рахунок пропорційного зменшення відрахувань до районного, обласного та державного бюджету.

«Це суттєво вплине на покращення соціально-економічних показників територіальних громад, дозволить їм оперувати більшими фінансовими ресурсами та вкладати кошти в розбудову інфраструктури. Таким чином, бюджетна система буде збалансованою та покликаною забезпечувати права та законні інтереси всіх громадян України, а не лише окремих їх категорій. Крім всього іншого, це стимулюватиме мешканців територіальних громад сплачувати податки на місці, де вони проживають та підвищить їх соціальну відповідальність», – зазначив народний депутат України Михайло Головко.

Поширити:

Post Author: Diana