Тернопільщина не перетвориться на Сахару

Останніми роками на Тернопільщині спостерігаються досить серйозні проблеми із станом водойм, адже значний намул, наявність плавунів спричиняють до того, що озера та ставки просто міліють та зникають із карти області.  Щоб покращити ситуацію та не допустити екологічного лиха потрібно постійно чистити озера, ставки, мілководні річки, а цим в нашій області ніхто не займався вже десятиліттями.

Ще в лютому минулого року депутат Тернопільської обласної ради Володимир Бобко запропонував закупити для потреб області земснаряд. Цей механізм допоможе почистити водойми, дасть змогу уникнути паводків, які досить часто трапляються на території Тернопільської області, а також вбереже ставки від висихання. Також користь земснаряду в тому, що весь намул, який він викидатиме на берег, можна використовувати як органічне добриво на полях для підвищення родючості.

«Відвідуючи різні куточки нашої області я помітив, що ставки, які раніше були повноводними, зараз можна перейти пішки, не замочивши при цьому навіть коліна. Порадившись з екологами, я дійшов висновку, що у цьому випадку може допомогти земснаряд. Основне питання полягало в тому, чи купувати чи брати його в оренду. Зважаючи на те, що ставки орендують дрібні підприємці, які просто не мають можливості купити земснаряд для себе, а в оренду нема звідки взяти, адже доставка при замовленні з інших областей  обійдеться навіть дорожче ніж сама робота по очищенню кількагектарного ставка. І оскільки обсяг робіт на Тернопільщині величезний, то на мою думку, логічніше було б його закупити. Земснаряд – річ дійсно дуже дорога, але екологічна ситуація в області, потребує негайного вирішення проблем тай об’єм робіт просто колосальний», – зазначає Володимир Бобко.

За словами начальника управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації Ореста Сінгалевича, потреба у земснаряді на Тернопільщині надвелика.

«В першу чергу земснаряд необхідний для вирішення питання очистки Горішньоівачівського водосховища. Адже якщо його не чистити то за років п’ять, максимум десять, водосховища не стане, залишиться лише болотний масив. Але проблема тут не тільки в Івачеві, але й в інших водоймах. Земснаряди зараз широко використовуються, оскільки інша техніка, наприклад гусенична, драглайни та інше, не вигідна, адже на болотистій місцевості важко її застосовувати, на відміну від земснаряду», – наголошує Орест Васильович.

У травні 2018 року постійна комісія з питань охорони навколишнього природного середовища та природокористування Тернопільської обласної ради рекомендувала Тернопільському обласному управлінню водних ресурсів врахувати пропозиції депутата Тернопільської обласної ради Бобка Володимира Олеговича та зробити зміни до Програми розвитку водного господарства та водно-екологічного оздоровлення природного середовища Тернопільської області на період до 2020 року, передбачивши в ній придбання земснаряду.

Питання хто і як буде використовувати обладнання та на яких умовах, ще близько року обговорювали в обласній раді.

Земснаряд закупило КП Тернопільської обласної ради «Тернопількомунінвест», він знаходиться в них на балансі. Оскільки в цього комунального підприємства немає відповідних спеціалістів, то його вирішили передати в оренду на один рік Регіональному офісу водних ресурсів у Тернопільській області, адже там є ліцензовані спеціалісти, які можуть працювати із земснарядом.

Поки що, за використання земснаряду призначено орендну плату в сумі 1 гривня. Якщо у Регіональному офісі водних ресурсів почнуть укладати договори на використання машини, вона приноситиме прибуток та буде рентабельною, тоді орендну плату збільшать до 20% від суми прибутку.

Також варто зазначити, що в обласній раді вирішили не створювати нове комунальне підприємство, яке б займалося цією роботою, а дати можливість додаткового заробітку вже існуючим установам.

 

Тернопільський став в 60-х роках поглиблював земснаряд, який спеціально для цього привезли з Єгипту
Поширити:

Post Author: Diana