У краєзнавчому музеї зібрано колекцію полотен, на яких оживають замки Тернопільщини

У Тернопільському обласному краєзнавчому музею під час карантину продовжують проводити віртуальні мандрівки, під час яких розповідають про експонати музею та історії пов’язані з ними.

Головний зберігач фондів краєзнавчого музею Ірина Ленчук розповідає, що у фондовій збірці музею зберігається понад 50 художніх полотен, на яких оживає архітектура славетних замків, палаців та вражаючі краєвиди  палітри природи нашого краю.

Представлені мистецькі роботи відомих митців: Шайноги Д. А., Шиндерея І., Омеляна Я., Удіна Є., Герасимова О., Кавки Є., Христинич-Папаянідіс Л., Львова С., Шпорчука П., Романюка Б., Данилишина С., Скаржевського О., Готта Дж., Гриба А. Є. та інших. На полотнах немало замків, які сьогодні можна побачити лише в руїнах. Їхні форми доповнені пензлем художника після детального вивчення архівів та літературних описів. Є на картинах й такі старовинні будівлі, яких вже, на жаль, не існує. Тож пропонуємо переглянути деякі з полотен, на яких оживає велична українська архітектура.

«Замки Тернопільщини — укріплені осідки володарів, що служили одночасно за житло і фортецю; виникли в середньовіччі для захисту перед ворожими нападами.

Для охорони Галицько-Волинської держави князі відновлювали і будували численні городища – зокрема, Данилів, Кременець та ін. Постійна загроза стала вирішальною у спорудженні на території сучасної Тернопільщини їх захисного поясу, переважно вздовж річок Дністер, Збруч, Серет, Нічлава, Стрипа, Золота Липа. Замки, крім зовнішньої загрози, рятували власників і від внутрішніх ворогів — повсталих селян і міщан, сусідів-феодалів. У пізньому середньовіччі на території сучасної Тернопільщини для потреб оборони почали пристосовувати культові споруди. Зокрема, церкви-твердині, що нині збереглися, — Різдва Христового і Воздвиження Чесного Хреста у Тернополі, Миколаївські — у Теребовлі та Бучачі; колишні костели у селі Долина Теребовлянського району і смт. Скала-Подільська Борщівського району; монастир у Теребовлі; синагоги у Гусятині та Тернополі. Удосконалення вогнепальної зброї завдало відчутного удару середньовічній фортифікаційній системі. Почали споруджувати так звані бастіони. Прикладом замків бастіонного типу можуть бути фортеці у 3баражі та Ягільниці (нині село в Чортківському районі). 3годом замки замінили розкішні садиби і палаци (палац у смт. Вишнівець). Через війни, ставлення власників, відсутність загальнодержавної політики більшість замків на Тернопільщині не збереглася. 3агалом в Україні збережено 100 замків і замкових споруд, з них на Тернопільщині — 34».

Поширити:

Post Author: Diana