У тернопільському музеї в колекції близько тисячі вишиванок

Сьогодні, 16 травня, відзначають День вишиванки. Вишите вбрання з давніх-давен вважалося не лише красивим одягом, але й оберегом.

Вишиття на одязі почало з’являтися ще в трипіллі. Як тільки почали ткати тканину, її відразу оздоблювали, адже жінки хотіли виглядати гарно у всі часи.

У різних регіонах нашої країни вишивка відрізнялася. До прикладу на Тернопільщині переважали більш поліхромні геометричні орнаменти, а на Полтавщині були популярні білі сорочки, північна ж частина вишивала рослинні орнаменти.

Як розповідає завідувач сектору відділу фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею Галина Завіша, у різних регіонах нашої області теж вишивали по різному.

«Якщо на Борщівщині переважало чорне вишиття, то у центральній частині було більше рослинних та кольорових вишивок, а на півночі переважали червоно-чорні рослинні орнаменти», – каже пані Галина.

Вишивали також і різними техніками. На Борщівщині їх було дуже багато, там і колодки, стебнівка, хрестик, напівхрестик, та інші. А вже у центральній частині переважно лише хрестиком та гладдю.

По крою сорочки теж були різні. На Борщівщині – тунікоподібні уставкові або без уставкові, а вже у центральній та північній частині – з кокеткою, також міг бути пришивний рукав-реглан.

За словами Галини Завіші, більш багато виглядали національні костюми у центральній та південній частині нашого краю, адже там вони зазвичай мали багато вишивки та оздоблювалися ще й бісером, стеклярусом та паєтками.

«Також своєю красою відзначалися лемківські національні костюми, у яких сорочки не відігравали найголовнішу роль. В них було вишито лише обводок на шию та манжети рукавів. Проте у цих костюмах були дуже гарні камізельки, пишні спідниці-плісе та фартухи. В комплексі цей костюм вражає», – зауважує працівниця музею.

Загалом у тернопільському краєзнавчому музеї зібрано близько тисячі вишиванок з різних регіонів нашої області, а найстаріша сорочка – кінця 19 століття.

Краса та різноманіття вишиванок зачаровує та вражає. Мабуть саме тому зі святкового, вишитий одяг перейшов і у повсякденне життя. Вишиванки стали не просто українським національним одягом, вони стали трендом у всьому світі, вкотре підтверджуючи, що бути українцем модно та красиво.

Поділитися...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on VK
VK
Email this to someone
email
Print this page
Print

Post Author: Редактор

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *