У тернопільському музеї зберігається понад шість сотень вишитих рушників

Фонд Тернопільського обласного краєзнавчого музею налічує 645 вишитих рушників. З них 600 зразків з Тернопільської області, а 36 – з регіонів України, решта з інших країн, які датовані ХІХ-ХХ ст.

У Кременецькому, Шумському та Лановецьму районах рушники дещо відмінні від рушників інших районів області. Вишивали їх стилізованими рослинними мотивами, близькими до декоративного розпису.

В інших районах Тернопільщини більшого поширення набули рушники з геометричним орнаментом: композиції з ромбів, хрестів, S-подібних мотивів, який вишивається по обидві сторони від кінців широкими смугами. Кінці рушника мережили і пров’язували тороками з основи полотна, на якому вишивали, або з білих катушкових ниток. Також трапляються і рушники вишиті рослинними орнаментами, зокрема з квітами. Ружа — улюблена квітка українців, її дбайливо плекали під вікнами хати, адже ця квітка нагадує Сонце. Узори з ружами укладалися за законами рослинного орнаменту, що означало безперервний сонячний круг з вічним оновленням.

У фондовій збірці музею є також рушники із зображенням тварин: коней, баранів, а часом є й людські постаті.

Поряд з великою кількістю орнаментів вишивки на Тернопільщині поширені різноманітні техніки вишивання: хрестика, гаптування, низинка, колодки, верхоплут, ретязь тощо.

Сучасні майстри, продовжуючи традицію, наповнюють орнаментацію рушників новим змістом і образами, підсилюють їх монументально-декоративне значення.

Поширити:

Post Author: Diana