У центрі Тернополя католики освятили синагогу

Сьогодні, 17 листопада, відбулося урочисте відкриття бронзових макетів площі Ринок та Великої Синагоги біля морфологічного корпусу Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського, що на вулиці Руській.

Автором даної композиції є відомий архітектор та громадський діяч Володимир Кріса. Він розповів присутнім про ідею створення макетів та провів короткий екскурс в історію тернопільських об’єктів, закарбованих у бронзі.

«Наше місто насправді є дуже молодим, йому тільки 75 років. Так, я не помилився. Більшість людей вважає, що Тернопіль був заснований у 1540 році, та насправді те, що ми бачимо навколо – це забудови після 1944 року. На жаль, місто втратило дуже багато культурно-архітектурних пам’яток. Ми не побачимо того, яким воно було раніше, адже залишилося лише кілька об’єктів первісного Тернополя. Я не є корінним тернополянином, родом з Великих Гаїв, та цікавлюся історією і, зокрема, її відновленням. Наш проект, який ми нарешті втілили у життя, є даниною єврейській нації, котра у воєнний період складала майже половину населення міста. З 39 тисяч мешканців майже 20 тисяч були саме євреями. Цей народ вклав багато зусиль у розвиток Тернополя, зокрема у галузі медицини, торгівлі і архітектурної розбудови міста», – поділився пан Володимир.

На урочисте відкриття прибув заступник міського голови Тернополя та головний меценат бронзових макетів Леонід Бицюра.

«Сьогодні у нас велика подія – продовження проекту «Бронзовий Тернопіль». Через нього ми повертаємо історію нашого міста, котра до кінця не досліджена і дуже таємнича. Хочу подякувати ініціаторам проекту, котрі, власне, запропонували таку форму відтворення архітектурних пам’яток давнього Тернополя. Завдяки їхньому неспокою та творчій ініціативі ми показуємо, яким гарним було наше місто до Другої світової війни. Окрема подяка Володимиру Крісу, котрий виносив своє «дітище» ще з 2016 року та створив макети з усіма дрібними деталями. Його витвір – натхненний приклад любові до рідного міста в дії, а не тільки на словах», – висловився Леонід Бицюра.

«Ці макети площі Ринок і Великої Синагоги – це наш спільний спадок, наша культура. На відміну від інших українських міст ринок, котрий знаходився на вулиці Руській і був візитною карткою Тернополя, не зберігся зовсім і, завдяки нашій роботі, усі можуть побачити те, як він виглядав. А Велика Синагога – значна пам’ятка національної культури євреїв, котра була призначена не тільки для них, а й для звичайних жителів міста, адже за свідченнями однієї тернополянки, котра пам’ятає часи до війни, сюди ходили також і представники інших конфесій, крім єврейської», – розповів співавтор макетів, скульптор і художник Дмитро Мулярчук.
Відкриття нового туристичного об’єкта завершилося його освяченням священниками Тернопільської греко-католицької церкви. І це не дарма, адже у воєнні роки дана церква дуже допомагала єврейській спільноті.

«Сподіваємось, що бронзові макети площі Ринок і Великої Синагоги послужать для добра і культурного розвитку нашого міста», – сказали священники.

Юлія Іноземцева

Поширити:

Post Author: Diana