Сьогодні у світі відзначають 100 років від закінчення Першої світової війни.
11 листопада 1918 року в Комп’єні (Франція) в затрапезному залізничному вагоні-ресторані представники Антанти і Німеччини поставили підписи під угодою про припинення боїв по всіх фронтах. Чотири роки жаху і смертей залишилися позаду, світ почав повставати з попелу.
Перша світова вражає і шокує багатьма цифрами. Глобальний збройний конфлікт, який розвивався перш за все в Європі від 28 липня 1914 до 11 листопада 1918 року, в якому брало участь 38 держав із населенням 1,5 млрд мешканців забрав життя у понад десять мільйонів солдатів і цивільних мешканців.
У Тернополі згадкою про Першу світову є пам’ятник наймолодшому воїну Славку Луцишину, якому на той час було лише 7 років.
У липні 1915 року, коли після весняного Горлицького прориву німецько-австрійського війська фронт зупинився між Тернополем і Зборовом, саме тут, під селом Озерна за 20 км від рідного Загребелля, опинився тоді семирічний Славко, якого важко поранило. Він потрапив до військово-польового шпиталю 3-ї австро-угорської армії, де його вилікували австрійські військові медики.
На той час батько хлопця, австрійський вояк, перебуваючи на фронті, потрапив у російський полон, а мати, втікаючи від росіян, опинилася аж у Нижній Австрії, куди була евакуйована із зони затяжних бойових дій. У вересні 1915 року дивізії 3-ї армії терміново перекинули на недавно відкритий італійський фронт, тож австрійські військовики забрали Славка із собою, бо дитині не було куди подітися.
За таку «послугу» він мусив відслужити щонайменше три роки як справжній солдат. Служив у тому ж військово-польовому шпиталі санітетом (санітаром, що доглядає хворих, рядовим медичної служби): спочатку в Сербії, а потім — у південному Тиролю (італійське Трентіно).
Воював Славко Луцишин і за чотири роки (1915–1918) пройшов російський та італійський фронти. У «Літописі Червоної Калини» розміщені світлини Славка (десятилітнього кайзер-єгеря) в товаристві командувача 11-ї армії генерал-полковника Віктора фон Данкля та інших достойників австро-німецького генерального штабу.