У вівторок, 6 листопада, у книгарні «Є», що на вулиці Валовій, відбулася презентація книги Артема Чапая «Дивні люди», яку координував модератор Юрій Матевощук, традиційний помічник сучасних молодих письменників, що приїжджають у Тернопіль. До слова, пан Артем – не тільки автор прозових творів, а й перекладач, культурно-громадський діяч, репортер і журналіст. Він вже неодноразово бував у Тернополі з презентаціями своїх романів «Червона зона» та «Тато в декреті», а минулого року його книга «The Ukraine» вийшла у фінал престижної літературної нагороди Книга року ВВС-2018.
Роман, або ж поема-рондель (як сам автор визначив жанр свого творіння) «Дивні люди» – гротескна розповідь про українського неандертальця Степана Вовка, якого вивели наші вчені в секретному інституті. Книжка починається і закінчується одним абзацом, але текст у двох випадках сприймається зовсім по-різному. Степан Вовк – людина, що сприймає все буквально. Саме ця риса героя і насичує «Дивних людей» гумором і багатьма комічними ситуаціями, котрі не залишать байдужими нікого.
Роман наповнений численними збірними персонажами, котрі так чи інакше впливають на долю головного героя, котрий пристосовується до сучасної цивілізації, щодня потрапляючи у смішні і трохи дивні ситуації.
«Коли я читав книжку «Дивні люди», то переконався, що Артем Чапай – феномен серед сучасних українських письменників. З однієї сторони, немає нічого складного в тому, щоб написати твір суржиком і, як зробив автор, ввести неандертальця в наші дні. З іншого боку, у цій книжці настільки багато прихованих сенсів, що вона взагалі заслуговує на звання відкриття і епопеї в цьогорічній літературі. Нарешті у нас з’явилося щось зовсім нове і неординарне!», – поділився враженнями модератор Юрій Матевощук.
У поемі-ронделі «Дивні люди» порушено чимало актуальних у наш час проблем: справедливість і несправедливість, пристосування трохи «іншої», дивакуватої людини у суспільство, кохання і його наслідки, еволюція до ідеалу особистості, мовне питання тощо.
«Чому саме назва «Дивні люди»? Тому, що не завжди романи виникають з однієї простої думки. Так сталося і з моїм твором. Під час написання «Дивних людей» я старався створити образ більш-менш позитивного героя. Та коли б він у романі зображувався як добра, порядна, неегоїстична людина – це було б дуже банально і дивно. Тоді в мене виник задум про головного персонажа – неандертальця, котрий спробує влитись у світ ХХІ століття», – розповів Артем Чапай.
Також Артем Чапай поділився своїми планами щодо майбутніх книг і дав поради для письменників-початківців як, власне, почати творити, які пріоритети ставити перед собою та де черпати натхнення.
«Формули успіху немає! Слід писати щодня! В якийсь момент ти починаєш відчувати задоволення від своєї роботи. І ще одне – якщо ти пишеш виключно заради комерційної вигоди, тоді твої твори стають досить однотипними. Я ж хочу спробувати у своєму житті багато різних варіантів, тому стараюсь удосконалюватись і ставати оригінальнішим», – поділився письменник.
Усі бажаючі можуть придбати роман Артема Чапая у книгарні «Є».
Юлія Іноземцева