У фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею є роботи народних умільців, чиї імена залишаються невідомими та незнаними. Така ж доля спіткала нашого земляка, уродженця с. Колиндяни Чортківського р-ну Дмитра Білинського, який народився в 1874 році в селянській сім’ї і був талановитим від природи.
Його творча діяльність припадає на перші десятиріччя ХХ ст. Різьбити почав на поч. 1930-го , в уже досить зрілому віці. Дмитро Білинський – автор круглої різьби по дереву. Ніхто не навчав його різьбярству: закінчив лише три класи освіти, служив у панському маєтку в Колиндянах, згодом дякував у церкві; організовував постановки сільського театру; був учасником Колиндянської Просвіти. Майстер виробляв багаті композиції простими інструментами – сокирою, ножем, а пізніше – долотом.
Станкову скульптуру майстер робив не на замовлення, не на продаж, а для себе, часом як подарунок родичам і знайомим. До 1939 року твори майстра користувалися великою популярністю і на них були безперервні замовлення. Твори Д. Білинського купував Патронат народного промислу в Тернополі. Це товариство поширювало і збувало його твори через різні виставки-продажі. Роботи митця експонувалися на виставках у Варшаві, Кракові, у Львові та Парижі . У 1939 році близько двадцяти робіт Д. Білинського перебували у нововідкритому магазині Центру Базарів Віленських у Варшаві і всі вони у вересні цього ж року згоріли під час пожежі від німецької бомби Другої світової війни. Інші твори пропали разом із приватними колекціями в Познані і Варшаві.
Твори Дмитра Білинського зберігаються у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею: фігури Ісуса Христа і Богородиці, фігурки “Цар Давид”, “Хлопчик”, “Собака”.
«Майстер брав сюжети з реального життя, народного побуту. Виразність образів посилював розмалюванням синім, червоним, зеленим кольорами. Джерелом творчості Дмитра Білинського були біблійні теми, які були вихідним пунктом його творчості . Вони промовляли до нього своїм драматизмом і збуджували його мистецьку уяву.
Окремим штрихом – про фігури Богородиці та Ісуса Христа. Майстрові вдалося передати у виразі лику Богородиці духовну глибину та внутрішнє зосередження. Підсилює повноту сприйняття одяг – рожевий хітон , темно-синя мантія і білий омофор на голові.
Скульптура Ісус Христос значно монументальніша відносно вище згаданої. Відрізняється твір і в композиційному вирішенні. Ісус Христос зображений із палаючим серцем. Фалди м’яко спадають зверху вниз. Ісус одягнений у зелений хітон та червоний гіматій.
У всіх творах Дмитра Білинського помітний індивідуальний почерк: обличчя його фігурок мають овальну або трикутну форму з виступаючими вилицями, носи у вигляді клинців, а очі виділені контр-рельєфом. Це в першу чергу було зумовлено інструментарієм митця – сокирою, ножем і долотом», – розповідає головний зберігач фондів краєзнавчого музею Ірина Ленчук.