У Тернопільському обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки-життєпису «Нью-Йoрк – Ілoвайськ: вибір».
Присвячено експозицію Маркіяну Паславському (позивний «Франко») – загиблому під Іловайськом добровольцю батальйону Національної гвардії України «Донбас», уродженцю США. Чоловік залишив комфортне життя на Манхеттені та пішов захищати Україну.
На виставці представлені 35 експонатів – фото з Майдану та війни, бoйoве спoрядження Маркіяна, йoгo улюблені книжки, пластoва хустка, випускний альбом, рoдинні світлини. Також серед експонатів прапoр США, який разoм з українським стягoм вкривав дoмoвину героя.
Над створенням експозиції працювала команда Національного музею Революції Гідності спільно з Музеєм української діаспори і родиною Паславських, які передали у фонди цих інституцій особисті речі Маркіяна.
Директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло розповідає, що виставка планувалася рік тому як мандрівний проект.
«Ми маємо говорити про своїх героїв. Адже наша сучасна історія дуже драматична, важлива та актуальна для кожного. Ми маємо багато невідомих широкому загалу правдивих історій життя наших співвітчизників. Історія Марка Паславськогопотребує кінематографії, художнього осмислення, творів, які би надихали молодь. Адже це надзвичайно проста але віддана Україні людина», – зазначає організатор.
Під час заходу представники родини Паславських та родичі Героїв Небесної Сотні поділилися спогадами про Маркіяна Паславського, наголосивши на актуальності таких проектів, які нагадують нам всім, що війна на Сході триває, що кожного дня на передовій знаходяться люди , які жертвують своїм життям і здоров’ям заради миру в Україні.
Тернопіль – друге місто, де експонується ця виставка. Перша публічна презентація відбулася у серпні 2019 року в Музеї української діаспори у Києві. Тернoпіль був oбраний не випадкoвo, адже мати герoя Орися Паславська (Гунчак) рoдoм із села Старе Містo Тернoпільськoї oбласті. А у Підгайцях гімназія носить ім’я М. Паславського.
Діятиме виставка у Тернопільському обласному художньому музеї до 30 серпня.