Презентації, читання, пісні та літературний дебют під завісу червня

25 червня, як завжди в останню неділю місяця, відбулося засідання обласного літературного об’єднання.
У своєму вступному слові його очільник Зіновій Кіпибіда провів огляд подій літературного червня. Він виділив творчий вечір Ганни Гайворонської в районному будинку культури смт Велика Березовиця, зустріч-реквієм пам’яті П. Глазового в світлиці НСПУ та інші події.
Від імені ТОО НСПУ та обласного літоб’єднання пан голова також вручив грамоту письменниці Нелі Дриботій. Грамоту від Національної спілки письменників України до свого ювілею Євген Зазуляк отримав з рук голови Тернопільської обласної організації Валентини Семеняк.
В. Семеняк також презентувала нову поетичну збірку письменника Івана Стронського. До речі, пан Іван активно займається волонтерською діяльністю.
Професор Олег Смоляк презентував другий випуск часопису «Літературне Тернопілля ансамблеве» («ЛітТерА»). Шеф-редактор коротко ознайомив присутніх з тематикою та змістом журналу. Головна редакторка Валентина Семеняк акцентувала увагу на ілюстраціях, якими стали роботи художника, світлої пам’яті Михайла Цибулька.
Дебютанткою другого номеру «ЛітТерА» стала Валентина Славінська, студентка (цьогоріч закінчила третій курс) Тернопільського мистецького коледжу ім. С. Крушельницької. Скрипалька за фахом, на засіданні літоб’єднання читала свою поезію. Хоч дівчина віршує вже більше трьох років, виконує власні пісні під гітару, але до цього часу про публікації не думала. А даремно, оскільки її виступ знайшов величезний відгук у присутніх літераторів. Досі такої великої кількості позитивних відгуків жоден із дебютантів не удостоювався. Валентина Семеняк серед рядків поезії своєї тезки змогла відшукати її творче кредо: «Я зняла арешт зі своїх мрій».
Теплі слова про авторку сказали: Ірина Звір, вчителька української мови та літератури, донька відомого письменника Богдана Бастюка, режисер, актор та поет Борис Салабчук, письменниця Галина Шулим, поетеса та філологиня за фахом Валентина Судома, поетеси Галина Навроцька та Василина Вовчанська, гуморист Богдан Вилущак, професор мистецтвознавства Олег Смоляк та інші. Усі відзначили її молодість, красу, талант, сміливість та філософськість її думок.
Лариса Миргородська, письменниця і журналістка Українського радіо Тернопіль презентувала власну книжку для дітей «Повчальні пригоди Медунчика». Це два окремих видання українською і польською мовами, які наприкінці травня цього року одночасно побачили світ у видавництві НК «Богдан» й були представлені на Міжнародному книжковому ярмарку у Варшаві. На польську текст переклала Наталія Лобас. У столиці Польщі авторка презентувала «Повчальні пригоди Медунчика» в Українській школі «Материнка» ім. Д. Павличка. Як і в Україні, в сусідній державі їх можна придбати на двох мовах. А видання польською тепер серед новинок міських публічних бібліотек Ґродзіска Мазовєцкого і Мілянувка. Голова Тернопільської обласної організації НСПУ Валентина Семеняк і професор Олег Смоляк дуже позитивно відгукнулися про саму книжку, її художню цінність, позитивний вплив на виховання та формування світогляду юних читачів.
Валерій Дідух презентував свою нову збірку «Іпостасі думок», в якій у поетичній формі вміло передає свій стан душі, свої погляди на ті чи інші речі, факти та явища які зачепили його увагу.
Сьогодні музичну частину засідання повністю взяла на себе Богдана Дурда, яка під гітару виконувала свої пісні на воєнну тематику, а також заспівала романс на слова Бориса Демківа, які поет присвятив особисто їй.
Борис Салабчук викликав цілу дискусію, спеціально виставивши на суд слухачів свій пісенний вірш «Нашим незнаним батькам».
Олег Смоляк визначив жанр твору як побутову псальму, яка не вимагає дотримання канонів римування. В обговоренні також взяли участь Анна-Віталія Палій, Ірина Звір, Валентина Судома, Галина Навроцька, Зіновій Кіпибіда. На адресу автора звучали як компліменти, так і різка критика. Всі присутні погодились, що запропоновані паном Борисом дискусії з обговорення конкретних творів варто проводити частіше.
Неоніла Крем’янчанка продемонструвала вишиванки 1938 р. Вона спеціально привезла з музею кременецького осередку «Просвіти» дві сорочки, які належали повстанському подружжю Лариси і Олександра Кукуриків зі Старого Вишнівця. Чоловік загинув в бою з совітами під Чайчинцями, жінка провела своє життя на заслані в Сибірі. Саме про ці вишиванки пані Неоніла писала у своєму оповіданні «Повстанська вишиванка».
Вільну частину своїм ліричним жіночним віршем відкрила Зоя Кульчицька – художниця і поетеса, найповажніша учасниця засідання, яка нещодавно відсвяткувала 90-річний ювілей.
Як завжди, усі бажаючі могли прочитати свої твори. Зокрема, лірику читали: О. Мацьопа, А.-В. Палій, Г. Навроцька. Прозою ділилися: Н. Дриботій, В. Вовчанська, Г. Шулим. В. Бойко декламував сатиричні вірші на злобу дня. А сентенції Богдана Вилущака, як завжди, стали вишуканим завершальним «десертом».
Тарас КОМАРИНСЬКИЙ

IMG_20230625_145622-1024x690

Поширити:

Опубліковано: Diana

Post Author: Diana