Час незреалізований, а отже, втрачений, зараз забирає життя українців. Війна у фазі кривавої невизначеності, бо на фронтах майже без змін, а точиться затяжна бійня. Президент сказав, що ми запізнилися з наступом, бо не мали достатньо зброї, а ворог за цей час усе замінував й звів ланцюги оборони. Деякі експерти вважають, що навпаки – ми поспішили з контрнаступом, треба було краще підготуватися. Тепер слід очікувати вагомих результатів десь аж під вересень. Зараз час боротьби і терпіння.
Наш контрнаступ розвивався б швидше, якби США надали далекобійні ракети ATACMS. Так заявив колишній глава МЗС Литви Лінас Лінкявічус у Twitter. За його словами, в України критично мало всіх типів боєприпасів. «Це робить контрнаступ важким, кровопролитним і тривалим. Жодна російська військова база в Україні не була б у безпеці, якби США надали їм ATACMS. У Пентагоні вперто повторюють, що вони Україні не потрібні. Хто правий?» – наголосив Лінкявічус.
За словами американських чиновників, адміністрація президента США Джо Байдена, принаймні поки що, твердо тримається своєї відмови надсилати Україні далекобійні ракети ATACMS, попри зростання тиску з боку законодавців у Штатах і заклики уряду в Києві, пише WP.
Винищувачів F-16 теж доведеться чекати довго. Але бодай питання про навчання пілотів уже вирішено. Втім це справа не кількох днів. А от ситуація з безпілотниками цілком виправна, та чомусь вони не поставлені у нас на серійне виробництво. Військові кажуть, що перевести бойові дії у ранг війни безпілотників – це зберегти по максимуму людські життя. Останнім часом багато вітчизняних ЗМІ цитують закордонні авторитетні видання, які наводять геть неприємні цифри. Виявляється, росія масово закуповує у Китаю безпілотники й іншу військову амуніцію, на кшталт бронежилетів, шоломів, тепловізорів. Й зараз ми у 30 (!) разів програємо ворогові за кількістю дронів. Ось така статистика: цьогоріч рф імпортувала з Китаю безпілотників на понад 100 мільйонів доларів — у 30 разів більше, ніж Україна. А китайський експорт до росії кераміки, яку використовують у бронежилетах, зріс на 69% — до понад 225 мільйонів доларів. Водночас до України — впав на 61%, тобто до 5 мільйонів доларів.
Як зазначає Politico, реєстр декларацій дав змогу установити, що російські імпортери часто мають ознаки «фірм-одноденок» — підставних компаній, які дозволяють приховати торговельну діяльність.
Чому у нас досі немає серійного виробництва безпілотників – цих не складних, кажуть, навіть примітивних апаратів? Це запитання залишається риторичним. Але у пабліках поширюють інформацію, посилаючись на менеджера проєктів Укроборонпрому Олега Болдирєва, про те, що Міноборони не замовило у підприємств Укроборонпрому жодного дрона-камікадзе. А немає замовлення – немає і виробництва…
Власне, час підкидає багато підстав для роздумів – війна уже довго триває і змушує сприймати багато речей критично. Але абсолютно не ставиться під сумнів наша воля до перемоги і віра у перемогу. Інакше немає сенсу у жертовності й неймовірних втратах – людських, моральних, матеріальних.
Зараз під прицілом агресора наша південна перлина Одеса. Після виходу із «зернової угоди» росія майже щоночі атакує південь, зокрема Одещину. Вболіваємо за одеситів усією душею. На залізничному вокзалі диктор промовляє: «Одесити, ви сильні! Тримайтеся, ми з вами!» І ця проста людська солідарність пробирає до сліз. Південь виявився малозахищеним від ворожих ракет, й зараз мовиться про те, щоб посилити ППО.
Британська розвідка проаналізувала хвилю ударів рф по півдню. У цих атаках використовували незвичайну кількість ракет AS-4 KITCHEN (Х-22) вагою 5,5 тонн, призначених для знищення авіаносців. Про це з посиланням на Міністерство оборони Великої Британії повідомляє РБК-Україна.
Як зазначається у зведенні, пошкодження торкнулися кількох зерносховищ у Чорноморському порту, на південь від Одеси, а також історичного центру міста. Крім того, 24 липня росія завдала удару безпілотниками-камікадзе по доках на річці Дунай, приблизно за 200 метрів від румунського кордону.
За даними британської розвідки, у період із серпня 2022 року до червня 2023 року, коли ще діяла Чорноморська зернова ініціатива, росія загалом утримувалася від завдання ударів по об’єктах цивільної інфраструктури в південних портах.
«Оскільки росії не вдалося відновити угоду, кремль, ймовірно, почувається менш політично обмеженим і намагається завдати ударів по цілях в Одесі, оскільки вважає, що Україна зберігає військові активи в цих районах. Із самого початку війни ударна кампанія росії характеризувалася поганою розвідкою та неефективним процесом націлювання», – зазначають Британії.
У ніч на 23 липня росіяни завдали ракетного удару по Спасо-Преображенському кафедральному собору в Одесі. Внаслідок атаки частково зруйновано будівлю храму та дах. Російська ракета потрапила до центрального вівтаря.
Дико було слухати, як російські пропагандисти тішилися від ударів по середмісті Одеси. Соловйов договорився до того, що варто знищити абсолютно усе місто й залишити лише драмтеатр. Варвари уже й не приховують свого нутра… І це не лише про інформаційних посіпак – за останніми опитуваннями більшість населення росії схвалює загарбницьку політику, щоб узяти під контроль Україну, й продовження війни, якою тривалою вона не була б.
Тож радощі від влучення у вівтар, причому собору, який належить УПЦ московського патріархату, – це справжня сутність російських фарисеїв. Якому богу вони моляться – уже й важко збагнути. Але моляться – є своя церква у путіна, навіть у пригожина вдома виявили невеликий храм.
В ніч на вівторок Україна теж не спала – у багатьох областях, у тому числі у нас, була кількагодинна тривога. Є влучання, зокрема на Черкащині ворог поцілив в ангар зі збіжжям. Якщо взимку нас хотіли заморозити, залишити без світла, то тепер агресор прагне позбавити українців і значну частину світу, залежного від нашого зернового експорту, хліба. Ось такий новітній голодомор.
Що на фронтах? За останньою інформацією Генштабу, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Бахмутському, Мелітопольському та Бердянському напрямках. У напрямку Старомайорського мали успіх, закріплюються на досягнутих рубежах. Противник продовжує чинити потужний опір, здійснює переміщення підрозділів та військ, застосовує резерви.
В ході наступально-штурмових дій наших воїнів противник вимушено відійшов з позицій в районі Андріївки.
Вистоїмо і переможемо!
Ольга КУШНЕРИК