1 вересня у Державному архіві Тернопільської області відбулися урочисті заходи з нагоди 75-річного ювілею від дня народження педагога, митця, знаного краєзнавця, літератора, відомого громадського та культурного діяча, архівіста та багатолітнього директора Державного архіву Тернопільської області Богдана-Романа Хаварівського. Зокрема, було відкрито документальну виставку документальних матеріалів про його наукову, творчу і громадську діяльність «Усі ми будемо в архіві…» за матеріалами особового архівного фонду ювіляра.
У конференц-залі ДАТО зібралися його однодумці, зокрема Святослава Гой-Стром (Ященко), науковець Надія Білик, родина – дружина, син, наймолодший внук покійного, колектив ДАТО та ін.
Зі вступним словом до присутніх звернувся директор ДАТО, кандидат історичних наук Федір Полянський. Також виступили Устим Хаварівський – син Богдана-Романа, Майя Хаварівська – дружина, заслужений працівник культури України Святослава Гой-Стром (Ященко).
Архівіст 1 категорії відділу інформації та використання документів ДАТО Марія Дацків розповіла деталі створення виставки з фондів Тернопільського архіву.
Також цього дня з ініціативи Тернопільського обласного товариства Асоціації філателістів України (ТОТ АсФУ) відбулося спецпогашення пам’ятного конверта з власною маркою «Укрпошти» з нагоди 75-річчя Б.-Р. Хаварівського. На конверті розміщена репродукція картини ювіляра, авторства народного художника України Богдана Ткачика. На марці «Укрпошти» зображена світлина багаторічного директора ДАТО, авторства тернопільського фотографа В’ячеслава Костюкова. Клубна марка ТОТ АсФУ відображує вхідну браму колишнього архіву Тернопільщини, що розташовувався у центрі міста на вул.Сагайдачного, 14. На конверті є два штемпелі: клубний – «Гордість і слава Тернопілля» та «Укрпошти» – «Файне місто Тернопіль».
Народився Роман–Богдан 1 вересня 1948 р. в с. Гумниська на Теребовлянщині. З 1967 по 1972 рік навчався на філологічному факультеті Чернівецького держуніверситету. Під час навчання багато малював. Частина робіт збереглася. Багато робіт пронизані віршованими рядками. Він так мріяв видати альбом цих картин.
Його вірші пронизані любов’ю, навіть збірку назвав «Метелики юності на павутинці осені». Він до кінця своїх днів залишався юний душею.
Працював учителем Перепельницької СШ на Зборівщині, старшим науковим співробітником у Тернопільському обласному архіві, викладачем-методистом ПТУ №3 м. Тернополя. У 1990 р. призначений начальником облуправління освіти. За час роботи на цій посаді розробив концепцію національної школи.
Із листопада 1992 р. – директор Державного архіву Тернопільської області. Багато зробив щодо вдосконалення його роботи, започаткував каталогізацію існуючої бібліотеки ДАТО, створив велику бібліотеку діаспорної літератури, залучив до її формування відомих у західній діаспорі вихідців із Тернопілля, зокрема – історика, журналіста і громадського політичного діяча Василя Дідюка, який передав архіву понад 900 примірників літератури з власної бібліотеки й особистий архів. Ініціатор створення в ДАТО особових фондів відомих діячів науки та культури, чиї життя і творчість пов’язані з Тернопільщиною: Іванни Блажкевич, Степана Будного, Ярослава Геляса, Володимира Гнатюка, Павла Загребельного, Івана Марчука, Богдана Мельничука, Михайла Ониськіва, Михайла Паращука та інших.
Під керівництвом Б. Хаварівського в обласному архіві постійно організовували виставки до пам’ятних і ювілейних дат, про видатних людей та історичні події.
З його ініціативи було започатковано видання серії «Корінь і крона» (вийшло 30 книг), що розповідає про минуле і сучасне Тернопілля та діяльність його видатних людей.
Автор більше 300 статей у наукових збірниках, періодиці на історико-краєзнавчі теми; співвидавець літературно-мистецької та культурологічної газети «Русалка Дністрова», був членом редакційної колегії та співвидавцем літературно-мистецького журналу «Тернопіль»; член Всеукраїнської спілки краєзнавців і НТШ, Геральдичної спілки, член ТОО НСЖУ, Спілки філателістів, обласної редакційної книги пам’яті України, брав активну участь у підготовці її тритомника по Тернопільській області, двотомника «Нескорена Зборівщина».
Богдан Васильович сприяв у підготовці та виході перших в Україні регіональних видань такого типу – чотиритомного «Тернопільського енциклопедичного словника» й тритомника «Тернопільщина. Історія міст і сіл» та багатьох інших видань, членом редакційних колегій яких він був.
Богдан Хаварівський – заслужений працівник культури, лауреат всеукраїнських літературно-мистецьких премій ім. Іванни Блажкевич, Богдана та Левка Лепких, обласної премії в галузі культури в номінації «Журналістика – імені Володимира Здоровеги». У 1994–1998 рр. – депутат Тернопільської облради.
У кабінеті Б. Хаварівського завжди було людно й гамірно. Сюди сходилася тернопільська інтелігенція: письменники, художники, актори, викладачі, тут можна було поспілкуватися з багатьма цікавими й неординарними людьми.
Богдан Хаварівський прожив яскраве, але й водночас непросте життя людини, яка вміла любити і за цю чесноту його також любили і поважали. Посадив сад, виростив синів, якими завжди пишався. Тепер вони зі своїми дітьми доглядатимуть сад, коштуватимуть смачні яблука чи груші і завжди добрим словом згадуватимуть світлу постать Богдана-Романа. Згадуємо і ми…
Федір ПОЛЯНСЬКИЙ,
директор ДАТО