Про проєкт “Книга пам’яті Тернопільщини. Герої російсько-української війни” розповіли у Тернополі. Ініціаторами є представники громадської організації “Медіа-центр Тернопіль”. З їхніх слів, такий проєкт наразі є чи не єдиним таким на регіональному рівні. Хоча на всеукраїнському вже схожі задуми реалізовуються.
Першим етапом реалізації проєкту став запуск сайту “Книга пам’яті”. Наразі там зібрана інформація про 105 загиблих Героїв з Тернопільщини у період з 2014 до 24 лютого 2024 року.
Із ресурсом можна ознайомитися за посиланням: bookofmemory.te.ua
“Ідея виникла за кілька місяців після початку цієї жахливої війни. Вже фактично рік тому ми почали реалізовувати його. З початку літа 2023 року почали створювати сайт і наповнювати. Фактично наша вся історія базується на Героях, на людях, які нас захищають і які відвойовують наші права і свободи. Тому цей проєкт був дуже необхідний”, – розповідає продюсер проєкту Тарас Савчук.
Інформацію, представлену на сайті, фотографії, особисті дані полеглих збирали у вільних джерелах, отримували від членів родин, друзів та побратимів, а також від працівників ТЦК, від органів місцевого самоврядування та адміністрацій.
“Є інформація, часом, і з офіційних джерел суперечлива. Скажімо, є один Герой, який загинув на Луганщині. По одних офіційних документах в одному селі, по інших – в іншому селі. Почали розбиратись, подивились на карту, це два села, між ними три кілометри, він десь посерединці загинув. Штаб десь написав від цього села, побратими, скажімо, дислокувались поруч, і десь в інтерв’ю чи у розповідях називали інше село. Але і то, і то правильно. Але ми домовились, давайте будемо називати якесь одне село, щоб не було розбіжності”, – розповідає про процес збору інформації головний редактор проєкту Володимир Андріїшин.
На сайті “Книга пам’яті” доступно багато фільтрів. Інформацію, можна шукати по імені Героя, по бригаді, по громаді, по званню та іншим параметрам. Загалом ресурс розрахований на великі об’єми даних, які будуть додаватися згодом. Адже значна частина інформації стосуватиметься загиблих воїнів вже з 24 лютого 2022 року.
“Якщо відкрити сторінку самої інформації про Героя ми бачимо, що в доступності є фото, обставини загибелі, яке його було звання, у яких бригадах він служив, його нагороди.
Сам проєкт гарно масштабується, і він готовий до інших регіонів. Оскільки загальноукраїнські схожі проєкти представлені, так, але в інших регіонах ми не зустрічали (таких ресурсів)”, – розповідає про користувацькі особливості сайту технічний редактор Роман Лучка.
На сайті також можливо перейти у режим друку і відповідна інформація про Героя буде виглядати “привабливіше” для принтерів.
Книга “На щиті”
Ініціативна група громадської організації “Медіа-центр Тернопіль” вже запустила перший етап проєкту, тобто сайт Книга пам’яті”. Наступним кроком буде друк книги “На щиті”. Наповненням її стане зібрана на ресурсі інформація.
Наразі проєкт реалізується представниками ГО за власний рахунок. Далі, коли до друку будуть готувати книжку, виготовляти стилізовані плакати для оформлення стендів, тоді організатори розраховують отримати підтримку меценатів. Частина підприємців уже погодилась підтримати проєкт фінансово, повідомили ініціатори.
Також налагоджують співпрацю із органами влади, громадами. Тернопільська міська рада вже повідомила, що готова підтримати проєкт. Обласна рада і адміністрація, можливо, теж приєднаються і допоможуть зі збором інформації і популяризацією ініціативи.
Кожен може доповнити “Книгу пам’яті”
Наразі сайт перебуває у тестовому режимі і доєднатися до його покращення може кожен. На ресурсі згори є підрозділ “Вшанувати Героя”. Там є спеціальна форма, заповнивши яку можна додати відомості про Героя, або повідомити про неточності.
“Ми мусимо цей проєкт реалізувати. Ми всі сили докладемо, щоб його завершити, впорядкувати і вивести на фінальний етап. Адже пам’ять про Героїв живе доти, доки ми про них пам’ятаємо, доки ми цю пам’ять тримаємо в собі”, – підсумував учасник ГО “Медіа-центр Тернопіль” Іван Мудрик.