Наймолодшій жертві було 3 дні, а найстарішій – 103 роки.
Бабин Яр — місце пам’яті близько ста тисяч цивільних громадян і військовополонених, яких нацисти розстріляли там у 1941–1943 роках. Половина з них — євреї. Решта — роми, червоноармійці, комуністи, підпільники ОУН, в’язні Сирецького концтабору, «саботажники», порушники комендантської години та навіть пацієнти київської психіатричної лікарні. Детальніше про трагедію Бабиного Яру розповідають НЗЛ.
19 вересня 1941 року німецькі окупаційні війська ввійшли до Києва, а перший розстріл у Бабиному Яру відбувся вже за тиждень — 27 вересня. Тоді нацисти вбили 752 пацієнти психіатричної лікарні ім. Івана Павлова, яка розташовувалася безпосередньо біля Бабиного Яру.
27-28 вересня на стінах будинків, огорожах і стовпах окупаційна німецька влада розмістила оголошення, в яких зазначалося, що всі євреї Києва та його околиць повинні з’явитися 29 вересня до 8 години ранку на перехресті вулиць Мельникова і Дегтярівської. Люди мали взяти з собою документи, гроші, цінності, теплий одяг та білизну. В оголошенні чітко заявляли: «Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний».
29 вересня до Бабиного Яру рухалася маса людей з різних районів Києва. На місці у них відбирали всі документи, цінності та змушували роздягатися догола. Людей шикували над урвищем Бабиного Яру та впритул розстрілювали з автоматів по 40-50 осіб за хвилину. До 18-ї години того дня нацисти вбили майже 22 тисячі людей. Інших — загнали на ніч у порожні гаражі на вулиці Табірній і вбили на наступний день. Наймолодшій жертві тих розстрілів було 3 дні, тоді як найстаршій — 103 роки.
Лише за два дні, 29-30 вересня, у Бабиному Яру вбили 34 тисячі євреїв. 1, 2, 8 і 11 жовтня розстріляли тих, хто не з’явився за наказом — ще близько 17 тисяч осіб. Формальним приводом для масових вбивств євреїв у ті дні стала радянська диверсія зі знищення Хрещатика, яка відбулася напередодні. У вибухах німці звинуватили цивільне єврейське населення і почали готувати каральну «акцію помсти». Справжня ж причина розстрілів у Бабиному Яру — політика нацистської Німеччини, відповідно до якої всі євреї мали бути знищені.
Нацистський підрозділ, який був виконавцем розстрілів кінця вересня — початку жовтня 1941 року в урочищі, також проводив масові вбивства євреїв у Львові, Рівному, Луцьку, Новограді-Волинському (сучасний Звягель), Житомирі, Білій Церкві та інших містах.
Довідка
З загальної кількості понад 100 тисяч засуджених до смерті в Бабиному Яру, вижили лише приблизно 29 осіб, переважно — діти.
У Голокості Україна втратила 1,5 мільйона євреїв, які були знищені прямо на її території, в ямах та ярах на околицях міст і сіл. За підрахунками дослідників, в Україні до 2000 «менших бабиних ярів», місць, де нацисти убили від кількох до кількох десятків тисяч людей.
Торік НЗЛ розповідали про діячів Організації українських націоналістів, розстріляних у Бабиному Яру. Читайте матеріал за посиланням.
Інформацію зібрала Діана Горон