«Ворог обирає ці обʼєкти не випадково. Адже війна триває не лише на фронті. Ворог почав використовувати нову тактику: влаштовує дистанційний підрив саморобного вибухового пристрою, коли особа, яка його встановлює, ще знаходиться поруч. Таким чином росіяни фактично ліквідовують виконавця «втемну», щоб прибрати свідка злочину і не виплачувати йому обіцяні гроші», — повідомив перший заступник Голови СБУ Сергій Андрущенко під час спільного брифінгу з начальником Національної поліції Іваном Вигівським.
Російські спецслужби просто використовують цих людей у своїх цілях як розхідний матеріал. ФСБшнику все одно, що буде з ними після виконаного завдання, наголошує Сергій Андрущенко.
Він розповів, що виконавців для підривів спецслужби рф вербують через месенджери та інтернет-спільноти швидкого заробітку. На співпрацю частіше погоджується молодь або безробітні, яким надалі куратори повідомляють локацію для вчинення теракту і місце зберігання саморобного вибухового пристрою, який готує інша група агентів.
«Ми встановлюємо весь ланцюжок: від вербування до підготовки злочину. Як правило, відпрацьовуємо на упередження – затримуємо злочинців, коли вони дістають вибухівку зі схрону», ‒ зазначив Сергій Андрущенко.
Він підкреслив, що підриви будівель ТЦК та інших обʼєктів ‒ це серйозні злочини, які Кримінальний кодекс України класифікує як терористичний акт. За них передбачена сувора кримінальна відповідальність ‒ 15 років тюрми або довічне позбавлення волі.
«Затримання злочинців Службою безпеки та Нацполіцією відбувається буквально «по гарячих слідах» у режимі 24/7. І наразі немає жодного випадку, коли б ми не знайшли виконавця. Зокрема, починаючи з 2024 року і станом на сьогодні, СБУ спільно з Нацполіцією встановила вже 497 осіб, які вчиняли саме такі злочини.
Сьогодні СБУ робить усе, щоб спрацювати на випередження і завчасно протидіяти розвідувально-підривній діяльності спецслужб рф, які останнім часом активізували спроби влаштування диверсій і терактів поблизу та у будівлях ТЦК», — каже генерал СБУ.
Щоб протидіяти вербуванню громадян, у середині грудня СБУ запустила офіційний чат-бот «Спали» ФСБешника» у телеграмі. На нього, як і на «гарячу лінію» Служби безпеки, можна повідомляти про підозрілі контакти з боку спецслужб рф. І станом на сьогодні до чат-боту вже надійшло майже 2,3 тис. повідомлень про спроби вербування.