Уродженець Тернопільщини перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода відвідав з робочим візитом Брюссель.
На зустрічі з Генеральним директором DG Regio М. Лемертом обговорили питання щодо стану реалізації державної регіональної політики в Україні, у тому числі у контексті виконання Угоди про асоціацію з ЄС, а також питання участі України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону та роботі Дунайської транснаціональної програми.
За словами замміністра, пан Лемерт висловив стурбованість з приводу внесених змін щодо фінансування з ДФРР окремих напрямків (на спортивну інфраструктуру та заходи з підвищення енергоефективності) за встановленими квотами – не менше 10% передбаченого регіонам обсягу коштів за кожним з таких напрямів, а також непрозорості процесу відбору проектів регіональними конкурсними комісіями. Зазначене, на думку Єврокомісії, може підірвати спільні зусилля щодо створення регіональної політики розвитку в Україні у відповідності до моделі ЄС.
«Нашим аргументом було те, що питання зниження енергоємності економіки, а також диверсифікація джерел і шляхів постачання енергоресурсів, нарощування вітчизняного виробництва – це державна політика, яка спрямована на підвищення економічної, енергетичної та екологічної безпеки і має призвести до оптимізації енергетичного балансу, що дозволить створити міцне підґрунтя для сталого енергетичного майбутнього країни. Щодо інших питань, то Мінрегіон з групою радників Програми U-LEAD працюють над удосконаленням механізмів відбору проектів, що фінансуються з ДФРР», – зазначив В’ячеслав Негода.
Екс-мер Тернополя розповів, що окрім цього питання розглянули шляхи реалізації в Україні механізму за прикладом «TAIEX REGIO PEER 2 PEER», який використовується державами-членами ЄС для організації навчальних візитів представників місцевих та регіональних влад, залучення експертних місій ЄС, проведення семінарів з питань регіонального розвитку тощо.
«В рамках Робочої групи з Комітетом Регіонів ЄС, започатковано пілотний проект PEER TO PEER, де беруть участь 3 ОТГ і дві області з України та відповідні партнери з країн ЄС. Це стане першим пілотним проектом для запровадження в майбутньому стандартів TAIEX REGIO Peer to Peer», – каже пан Негода.
Також у Брюсселі обговорили ряд інших питань реалізації політики регіонального розвитку, транскордонного співробітництва, зокрема щодо Угоди про фінансування Дунайської транснаціональної програми.
У підсумку було підкреслено, що формування ефективної регіональної політики залишається одним із головних пріоритетів у діяльності Уряду.