Нарада щодо виконання завдань з реалізації заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості відбулася під головуванням Віце-прем’єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка на Житомирщині. У нараді брали участь заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк, голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна, заступник голови Тернопільської ОДА Юрій Юрик та начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук.
«Держава визначила чітку мету – якісна первинна медицина у сільській місцевості. А це в першу чергу – зменшення кількості звернень людей до вторинної медичної ланки та подолання 65% серцево-судинних захворювань. Адже такі хвороби, як інфаркт і інсульт, від яких найбільше помирає наших громадян, мають бути вчасно попереджені і це основне призначення первинки. Тому в нас немає часу на дискусії. Сьогодні для 35% людей, які проживають у сільській місцевості, ми повинні забезпечити якісну послугу – не тільки первинну медичну допомогу першого рівня, а й професійну консультативну допомогу другого рівня», – наголосив Геннадій Зубко.
Розвиток сільської медицини відбувається завдяки ініціативі Президента України Петра Порошенка, яку активно підтримують на Тернопільщині. Зокрема, голова Тернопільської ОДА Степан Барна доручив усім районам області приділити цьому особливу увагу, адже якісне надання медичних послуг і доступність їх для сільського населення – пріоритет в роботі облдержадміністрації. Також він наголосив, що одним з важливих завдань сьогодні є відновлення та будівництво максимально ефективних амбулаторій, які оперативно надаватимуть медичну допомогу та рятуватимуть людські життя.
У Тернопільській області сплановано оптимальну мережу закладів охорони здоров’я, яка забезпечує медичне обслуговування населення у сільській місцевості, з урахуванням кількості населення, рівня розвитку інфраструктури, доступності надання медичної допомоги, а також потенційних адміністративних центрів спроможних територіальних громад. Про це зазначив начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук. Також він наголосив, що до спроможної мережі увійшли 17 районних центрів первинної допомоги, 178 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, в тому числі 76 амбулаторій групової практики та 102 амбулаторії монопрактики.
«Визначено перелік амбулаторій загальної практики-сімейної медицини, які потребують нового будівництва, проведення ремонтних робіт, придбання медичного обладнання та автотранспорту. З метою залучення висококваліфікованих медичних працівників до роботи в закладах з надання первинної медичної допомоги населенню у сільській місцевості органами місцевого самоврядування розробляється мотиваційний пакет щодо встановлення додаткових соціальних гарантій на оплату праці, житло, транспорт», – підкреслив Володимир Богайчук.
Віце-прем’єр-міністр повідомив, що наразі вже розпочата робота спільно з канадськими експертами з Телекомунікаційної мережі Онтаріо – OTN, які надають консультативну допомогу з розбудови «первинки»: переліку послуг, медичного обладнання, інформаційної платформи тощо. Тому важливим напрямком є впровадження телемедичних послуг, за допомогою яких лікар сільської амбулаторії зможе в режимі on-line отримати консультацію в медичному закладі вищого рівня, передати аналізи та результати досліджень пацієнта наголосив під час наради Геннадій Зубко. Досвід надання телемедичних послуг, який може бути використаний в Україні, презентували канадські експерти з OTN – організації, яка є найбільшою телемедичною мережею у світі.