Ярослав Захарків

Чи справді депутат Захарків втік за кордон і яке покарання

Вийде «сухим із води»?

Депутат облради Захарків поїхав до Нідерландів у відрядження і майже через пів року надіслав заяву на складання депутатських повноважень. За інформацією колег, він не повернувся. Чи буде переслідування за це?  Депутат і голова фракції «Слуги народу»в обласній раді Ярослав Захарків востаннє був на сесії облради 26 жовтня минулого року. Уже наступної сесії, яка відбулась у лютому 2024 року, у сесійній залі його не було. 

Як повідомив «20 хвилин» речник Тернопільської облради Роман Яворський, від Ярослава Захарківа 3 травня 2024 року на адресу облради поштовим зв’язком надійшла заява про намір скласти депутатські повноваження. Її мають розглянути на наступному засіданні сесії. Коли саме це відбудеться, поки невідомо.

Поїхав у квіткових справах

Як дізнались журналісти «20 хвилин» від колеги-журналіста Сергія Сінкевича, ще у грудні минулого року депутат поїхав у відрядження до  Нідерландів, для обміну досвідом і «з метою налагодження тісних економічних зв’язків». Про це дізнаємось також із розпорядження, копію якого від колег отримала редакція. Ми вже надіслали запит до облради, аби нам надіслали ці документи. Колеги-депутати у розмові з журналісткою також наполягають, що за кордон він поїхав і досі звідти не повернувся.

За інформацією журналіста Сінкевича, документ про відрядження підписав заступник голови облради, однопартієць депутата Захарківа Ігор Сопель.

За інформацією нашого колеги, 19 грудня 2023-го Ярослав Захарків звертався до керівництва облради з листом 1/19, доклавши до нього запрошення від голландської фірми Express Flowers.

— Захарківу, який має стосунок до тернопільського квіткового бізнесу, не складно було «організувати» таке запрошення, — пише Сергій Сінкевич. — І от, дуже оперативно, вже 21 грудня 2023-го заступник голови Тернопільської обласної ради Ігор Сопель, теж «слуга народу» підписує розпорядження 473 – к/тм, яким відряджає Захарківа, від 23 до 27 грудня, до міста Алсмер у Королівстві Нідерландів.

Ми не можемо стверджувати, що депутат не повернувся в Україну. Тому намагались запитати про це в нього самого, для цього написали повідомлення у whatsapp з проханням про розмову. Він їх прочитав, але на жодне не відповів. Ми також намагались розшукати через спільних знайомих і родичів пана Захарківа, але, на жаль, цього зробити не вдалось.

Ми вкотре звертаємось до Ярослава Захарківа — тепер через публікацію, — з проханням прокоментувати ситуацію його виїзду за кордон в час війни.

Як води у рота набрали

«20 хвилин» намагались також почути думку нового голови фракції. Хоча на офіційному сайті «Слуги народу» у розділі Тернопільська область Ярослав Захарків досі зазначений як голова фракції в облраді. Але, як поділились однопартійці-депутати, вони вже мають нового голову. І це — Семерез Володимир Петрович. «20 хвилин» звернулись до пана Семереза за коментарем з приводу ситуації із Ярославом Захарківим. Проте розмова з новим головою фракції була надто короткою.

— Не буде ніяких коментарів, — лише зазначив у розмові із журналісткою Володимир Семерез. Тоді ми поцікавились, чому, — що, я маю вам щось пояснювати?..

Мовчить і заступник голови облради Ігор Сопель. Коли він кілька разів протягом дня 10 травня не взяв слухавку, журналістка написала йому на вайбер та пояснила, з якого приводу турбує. Відповіді немає досі. Якщо Ігор Сопель погодиться прокоментувати підписання документу про закордонне відрядження поки що чинного депутата й однопартійця Захарківа, ми опублікуємо коментар.

Вийде «сухим із води», — адвокат

Не нестиме жодної відповідальності за те, що перетнув кордон під час війни, — так прокоментувала для «20 хвилин» ситуацію із депутатом місцевої ради та посадововою особою Ярославом Захарківим адвокатка Олена Степанова, проаналізувавши норми чинного законодавства.

Проте як громадянин України, його можна притягнути:

  • до адміністративної відповідальності (ст. 204-1 КУПАП «Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України», ст. 210 КУПАП «Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку», ст. 210-1 КУПАП «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію».).
  • кримінальної відповідальності (ст. 336 ККУ «Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період», ст. 337. ККУ «Ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів», ст. 358 «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів»).

— Конкретно в даному випадку притягувати до адміністративної відповідальності немає змісту у зв’язку із тим, що з моменту вчинення правопорушення минуло вже більше 3-х місяців, — прокоментувала Олена Степанова.

Тому навіть якщо справу про адміністративне правопорушення і відкриють, вона підлягатиме закриттю за строками давності, які вже сплили.

— Щодо кримінальної відповідальності, то є багато нюансів, які мені невідомі, а тому я не можу стверджувати на 100%, що в діях цього громадянина є ознаки кримінального правопорушення, — зазначила адвокатка. — Адже невідомо, чи існує це запрошення, на яке є посилання у розпорядженні про відрядження. Якщо таке запрошення існує, чи воно само не містить ознак підроблення тощо.

Тому, на думку адвокати Олени Степанової, депутат Захарків вийде «сухим з води».

— А щодо пана Сопеля, який підписав розпорядження про відрядження за кордон, то тут важко буде довести умисел, — пояснила адвокатка. — Це дискреційні повноваження, тобто право посадової особи органу місцевого самоврядування діяти за певних умов на власний розсуд у межах закону. Прямої заборони щодо перетину кордону депутатом під час дії воєнного стану немає.

Внесені в січні 2023 року зміни до Правил перетину державного кордону України лише надають право депутатам органів місцевого самоврядування перетинати державний кордон на підставі відповідних рішень про службові відрядження і не забороняють службові відрядження за кордон під час дії воєнного стану, підсумувала Олена Степанова.

Чи буде кримінальне переслідування п. Захарківа і Сопеля, «20 хвилин» також запитали у поліції.

— Наразі до поліції із заявами про будь-які кримінальні чи адміністративні правопорушення вище вказаних осіб ніхто не звертався, — повідомив речник поліції Тернопільщини Сергій Крета. — У разі такого звернення поліція зареєструє інформацію,  проведе перевірку і в разі встановлення правопорушення надасть правову кваліфікацію.

Ірина Белякова. 

Поширити:
Джерело: Тернопільська газета