облрада

Депутати Тернопільської обласної ради розглянули звернення щодо повернення звання Героя України Роману Шухевичу

Сьогодні, 10 грудня, на сесії Тернопільської обласної ради, яка триває зараз у Почаєві, депутати підтримали звернення до Президента України щодо повернення звання Героя України Шухевичу Роману Йосиповичу (посмертно).

“XX ст. в історії України характеризується як час невпинної боротьби українського народу за свободу. У цей час, сини України поклали своє життя на вівтар її незалежності.
Одним з провідних та найбільш активних учасників боротьби за незалежність був Роман Шухевич.
Протягом двадцяти пяти років Роман Шухевич був активним учасником та провідником визвольного руху. Очолювані ним ОУН та УПА стали яскравим свідченням безкомпромісної та жертовної боротьби українського народу за свою незалежність.
Відданість справі та успішне командування Романа Шухевича не пройшли намарно. З кінця 50-х рр. на зміну розгромленому ОУН-УПА приходить наступна хвиля українських патріотів-націоналістів-демократів: з 1957 почала діяти підпільна організація Левка Лукяненка, до 1958 відносяться перші виступи Вячеслава Чорновіла, далі Василь Стус та ін.
Незважаючи на значимість постаті Романа Шухевича в українській історії, його діяльність досі не відзначена належним чином.
Спробу відновити історичну справедливість щодо особи Романа Шухевича було здійснено 20 січня 2010 року Указом Президента України «Про присвоєння Р.Шухевичу Герой України» Шухевичу було присвоєно найвищу державну нагороду. Однак, внаслідок рішення Донецького адміністративного апеляційного суду звання Героя у Романа Шухевича забрали, оскільки він не громадянин України.
Варто зазначити, що рішення суду є безпідставним, так як Роман Шухевич був громадянином Західно -Української Народної Республіки, а після Акту Злуки від 22 січня 1919, громадянином єдиної Української Народної Республіки. Варто зазначити, що було встановлено правонаступництво сучасної України щодо Української Народної Республіки, що передбачає серед іншого визнання громадянами України тих, хто мав громадянство УНР, зокрема Романа Шухевича.
Варто зазначити, Закон України «Про правовий статус та вшанування памяті борців за незалежність України у XX столітті» від 9 квітня 2015 року спрямований на збереження та вшанування національної памяті про боротьбу та борців за незалежність України у XX столітті. Цей же закон визнає борцями за незалежність України в тому числі членів ОУН, до яких належав Роман Шухевич. Згідно ж статті 1 Закону України «Про державні нагороди України» саме державна нагорода є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги перед Україною.
Саме тому, є всі підстави для вшанування героїзму і самопожертви, вкладу Романа Шухевича у становлення незалежної української держави шляхом відновлення звання Героя України та усунення законодавчих колізій, що поставили б під сумнів таке рішення”.

Post Author: Редактор

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *