Відтепер підприємці, які зареєстровані на території громади та відповідають визначеним умовам, можуть розраховувати на грошовий грант для свого бізнесу з коштів місцевого бюджету.
Про це пише «Український кризовий медіа-центр».
За результатами «Дослідження стану бізнесу в Україні», що проводилося в грудні 2023 – січні 2024 року, дві третини українського малого та середнього бізнесу були змушені повністю або частково припинити свою роботу під час війни. 78,1% бізнесу оцінили свій стан як поганий або задовільний. Тому органи місцевого самоврядування шукають додаткові інструменти підтримки місцевого підприємництва, розвиток якого допоможе громадам наповнити бюджет та впоратися з викликами.
На презентацію унікального проєкту фінансової підтримки локального бізнесу до Лановецької громади завітали заступник директора програм «Глобал Комьюнітіз» в Україні Джастін Джексон Сікріс, операційний директор представництва програм «Глобал Комьюнітіз» в Україні Кудратулла Нур, представники Програми USAID DOBRE Олег Процик і Володимир Крижанівський.
Як розповів заступник Лановецького міського голови Олег Казмірчук, презентована грантова програма стала логічним продовженням низки проєктів, реалізованих у громаді для підтримки і розвитку місцевого бізнесу.
Торік за підтримки Програми USAID DOBRE у найбільшому комунальному приміщенні в Ланівцях створили коворкінг-простір для підприємців, а згодом організували в ньому бізнес-школу для тих мешканців громади, які хотіли би започаткувати власну справу.
«Багато людей стверджують, що найголовніше для заняття підприємництвом – це стартовий капітал. Насправді варто починати з освоєння фінансової грамотності, яка дозволить правильно організувати роботу і залучати потрібні кошти з різних джерел. Навчання у бізнес-школі дозволило збільшити кількість підприємців у громаді і, як наслідок, – надходження до місцевого бюджету. Додатковим ресурсом для допомоги бізнесу стали й сучасні павільйони, закуплені Програмою USAID DOBRE, які можуть орендувати підприємці, що не мають власних приміщень для реалізації своєї продукції», – каже Олег Казмірчук.
Місцевим грантом, за словами консультанта Програми USAID DOBRE Володимира Крижанівського, можуть скористатися підприємці малого бізнесу, котрі зареєстровані в громаді та стали учасниками урядової мікрогрантової програми «єРобота».
Така умова дозволяє спростити процес верифікації претендентів на грошову допомогу, а також розрахувати розмір місцевого гранту – 10% від суми вже отриманого від держави. Окрім того, такий підхід спонукає підприємців активніше створювати власні бізнес-плани і брати участь в урядових програмах, а отже – залучати кошти в громаду.
«У Лановецькій громаді проробили дуже велику роботу з підтримки місцевого бізнесу, і я вражений їхньою енергійністю та креативністю. І хоча інвестиції у презентовану програму невеликі, вони в майбутньому обернуться суттєвими надходженнями до бюджету. Я сподіваюся, що інші громади також візьмуть цей досвід собі за приклад та започаткують схожі програми», – зазначив Джастін Сікріс.
Місцевий грант розрахований на шість місяців для освоєння коштів та передбачає цільове використання.
Переможців серед претендентів визначає спеціальна конкурсна комісія, куди, окрім профільних працівників органу місцевого самоврядування, також входять представники громадськості.
Фінансова допомога надається одноразово і безповоротно, однак вимагає прозорої і вчасної звітності від її отримувачів.