Літописець стрілецької слави

7 грудня минає 135 років від дня народження поета, композитора, редактора, видавця Левка Сильвестровича Лепкого.

Левко Лепкий – багатогранна творча особистість. Він – автор стрілецьких пісень, віршів, оповідань, фейлетонів, літературно-критичних статей, сценічних картинок, невеликих п’єс зі стрілецького життя, автор музики знаменитої  стрілецької пісні-реквієму «Журавлі» на слова Богдана Лепкого.

Лев Лепкий був одним із засновників та редактором видавництва «Червона калина», співпрацював у музичному видавництві «Сурма», редагував сатирично-гумористичні журнали «Комар», «Будяк», «Зиз», Жорна.

Заснував у Львові перший на західноукраїнських землях літературно-мистецький театр «Співомовки», для якого писав пісні, гумористично-сатиричні куплети, одноактівки, був режисером, вів конферанс. Організував ляльковий театр гумору та сатири «Вертеп наших днів», з яким гастролював містами та селами Галичини.

Лев Лепкий був серед організаторів Українських січових стрільців, створив зразки однострою для січовиків. Разом з четарем Іваном Іванцем запровадили стрілецьку шапку –  мазепинку. Л. Лепкому належать проекти пам’ятних знаків на могилах січових побратимів. У Винниках під Львовом зберігся пам’ятник стрільцям, виконаний за його проектом.

Левко Лепкий створив багато графічних малюнків для хроніки бойових дій УСС. Завдяки йому та іншим січовикам збережено документальну історію УСС в описах боїв, світлинах, картинах, романтичній стрілецькій поезії та піснях.

premiyi-levko-le-1024x768

У відділі краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки розгорнуто книжкову виставку «Співець стрілецької звитяги», приурочену 135-річчю від дня народження Левка Лепкого.

На виставці представлені літературна спадщина Левка Лепкого, зокрема збірка з назвою «Твори»  – вперше видані вокремою книжкою вибрані твори Л. Лепкого (Тернопіль : Терно-граф, 2001. 296 с.). Збірник охоплює його багатогранну творчість, включає пісні, поезію, оповідання, стрілецькі спогади, наукові статті.

Левко Лепкий написав понад півтора десятка стрілецьких пісень. З окремими з них знайомлять збірки «Чуєш, брате мій… : стрілецькі пісні Левка Лепкого» (Тернопіль, 1990. 65 с.) та «Журавлі» (Тернопіль: Збруч, 1999. 91 с.).

На виставці представлено також збірки, в які включено поезію Л. Лепкого: «Стрілецька Голгофа», «Ой у лузі червона калина», «Стрілецькі пісні», «Українська авангардна поезія, 1910-1930», «Дзвони Лисоні» інші; прозу.

Виставка знайомить також з розвідками, присвяченими Л. Лепкому, дослідників Лілії Зінчук, Наталії Стрілець, Володимира Парація, Миколи Лазаровича, Федора Погребенника, Лілі Сироти інших. На виставці також спогади Богдана Лепкого про брата із книжки «Казка мого життя».

В експозиції представлено й збірники матеріалів обласної (2013 р.) та всеукраїнської (1999 р.) конференцій «Лев Лепкий в історії української культури», бібліографічний покажчик, присвячений Л. Лепкому, укладений бережанськими музейниками та бібліографія із фондів Тернопільської універсальної наукової бібліотеки із покажчика «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини».

У Тернополі щорічно вручається Всеукраїнська літературно-мистецьку премія імені Братів Богдана та Левка Лепких за значний вклад у розвиток української культури. Імена діячів, удостоєних премії названі у довіднику-антології «Сподвижники поля духовного», укладеному тернопільськими краєзнавцями В. Уніятом та М. Ониськівим.

Марія ІВАНКІВ, головний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської ОУНБ.

Поширити:

Опубліковано: Diana

Post Author: Diana