«Місяць серпень яблуками пахне»…

19 серпня відзначають свято Преображення Господнього. Це одне з 12 найбільших свят Православної церкви. У народі його також називають Яблучним Спасом, Другим Спасом або Великим Спасом.

Цей день присвячений євангельській події, коли апостоли побачили Христа в перевтіленні. Згідно з Біблією, цього дня – рівно за 40 днів до розп’яття – Ісус з учнями піднявся на гору Фавор. Під час молитви лице Ісуса освітило яскраве світло, а його одяг став білосніжним. Ісус преобразився на очах своїх учнів, відкривши їм своє призначення. Звідси ще одна назва свята – Преображення Господнє.

Цього дня Христос дізнався, що він призначений для порятунку людей і для цього йому судилося померти в муках, а потім воскреснути. Повернувшись з гори, Ісус наказав зібрати яблука, щоб Господь міг їх освятити.

У народі це свято ще називають Яблучним Спасом, бо у цей день люди йдуть до храму, де освячують перші плоди, серед яких – яблука, сливи, груші тощо.

В давнину наші предки відзначали наприкінці літа свято урожаю. Це дає підставу вважати, що коріння свята сягає дохристиянських вірувань.

Найбільше на освячення яблук чекали матері, у яких померли діти, й дочки, у яких померли матері, оскільки, за народними віруваннями, яблука їм можна було їсти тільки після Спаса.

У цей день не можна виконувати домашню роботу, дозволяється лише готувати їжу та збирати врожай. Також не можна лаятися, купатися у відритих водоймах та бажати комусь зла.  Не можна вбивати комах – мух, комарів, мошок, жучків, бо це вважається поганою прикметою і може принести нещастя, а якщо вони сіли на вас двічі – це хороший знак, який віщує здійснення бажань.

Натомість у свято Преображення Господнього потрібно молитися та згадувати про померлих родичів.

Яблучний Спас припадає на Успенський піст. Тому, як і під час будь-якого православного посту, в цей час важливо не лише тілесне утримання, а й духовне очищення. До столу заведено подавати фруктову випічку.

У народі вірять: якщо на Спаса загадати бажання, а потім з’їсти освячене яблуко, то воно обов’язково здійсниться. Яблука символізують добробут, родючість та злагоду в сім’ї. До речі, засновник комп’ютерної імперії Microsoft мільярдер Білл Гейтс перші гроші заробив, торгуючи на ринку яблуками.

Цього дня здавна роздавали дрібні гроші бідним та пригощали їжею нужденних. Вважали, що тоді родина буде щасливою та житиме в достатку.

У народі є така приказка: «Яблучний Спас – пішло літо від нас». Саме після другого Спасу можна вже відчути перший подих осені, свіже прохолодне повітря, а подекуди й пожовкле листя.

Кажуть, який Спас, такий січень. На Яблучний Спас сухий день – до сухої осені, дощовий – до вологої, а ясний – до суворої.

преображення 1

Преображення у храмах Тернопільщини

На Тернопільщині є кілька храмів Преображення Господнього. Три із них – у містах Підгайці (1772, зразок галицького дерев’яного зодчества) та Шумськ (1637, наново висвячений 1741 і у 1837) і с. Залужжя (1600) на Збаражчині – пам’ятки архітектури національного значення.

У Зборові церква збудована у 1801 р., відома чудотворною іконою Розп’ятого Спасителя, яку у 1905 р. коронував Андрей Шептицький.

Є храми, які були закриті радянською владою, наприклад, у с. Шершенівка Борщівського району церкву Преображення Господнього, зведену у 1901 році, у 1962 р. закрили. У 1986 р. у ній спробували облаштувати складське приміщення, проте жителі чинили спротив працівникам райвиконкому і міліції. Внаслідок сутичок двоє жителів потерпіли. А 5-х засудили до 5-ти діб арешту. Були й випадки, коли усі жителі села виходили на протест і партійні функціонери втікали із сіл разом із міліцією. У с. Бурканів на Теребовлянщині храм спорудили на місці зруйновного радянською владою у 1950 році.

Також у нашому краї є церкви Преображення, перебудовані з костьолів (Волиця, Ігровиця та ін.), а хителі с. Дичків, що поблизу Тернополя, цьогоріч святкуватимуть 130-річчя храму.

Зрештою, кожна з церков Преображення у Тернополі (Пронятин), Жилинцях і Заліссі на Борщівщині, Бичківцях і Білобожниці на Чортківщині, Городниці Гусятинщині, Ренові на Зборівщині та ін. має свою неповторну історію.

До речі, цього року Православна церква України востаннє відзначатиме Преображення 19 серпня. Уже з вересня набуде чинності новий церковний календар. Тож з наступного року Медовий Спас відзначатимуть 1 серпня, Яблучний – 6 серпня, а Горіховий  ‒ 16 серпня.

Свято Преображення Господнього символізує перемогу світла над темрявою, сміливість, згуртованість і солідарність українців. Лише об’єднавши зусилля, ми зможемо перемогти московських ординців. Тож не шкодуймо сил в умовах війни засвічувати світло один для одного!

Поширити:

Опубліковано: Diana

Post Author: Diana