Михайло Головко: «Багатий повинен платити великі податки, а незаможний українець – маленькі»

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом. Обов’язок по сплаті податків і зборів є одним з чотирьох обов’язків, передбачених Конституцією України для всіх, хто живе на території України, незалежно від наявності в них громадянства України.

Податок на доходи фізичних осіб є одним з основних джерел наповнення як Державного бюджету України, так і місцевих бюджетів. Податок на доходи фізичних осіб є одним з бюджетоутворюючих податків. Співмірні суми надходять від його сплати і до місцевих бюджетів. В той же час, податок на доходи фізичних осіб є податком, з яким безпосередньо стикаються всі без виключення наймані працівники, які працюють легально. Адже, кожного місяця 18 % їхньої заробітної плати сплачується до бюджетів різних рівнів і це суттєво впливає на доходи більшості українських сімей, які в умовах постійного зростання цін та зниження рівня життя змушені рахувати кожну копійку свого доходу.

В Україні існує пласка шкала оподаткування доходів фізичних осіб. Ставка податку становить 18 % і не залежить від суми доходу, який одержав платник податку.

«Тобто, і людина, що одержує дохід в розмірі мінімальної заробітної плати, і людина, що одержує дохід мільйон гривень на місяць платять по 18 % від свого доходу. В той же час, ставки податку на доходи фізичних осіб в Європі є значно вищими. Максимальний податок на доходи фізичних осіб, що сплачується у Франції становить 75 %, у Канаді – 50 % та у Норвегії – 39 %. В цих країнах в податковій політиці зроблено ухил на вилучення максимальної частини доходу заможної людини в бюджет. У той же час в європейських країнах середні зарплати складають декілька тисяч євро і вилучення значної частини їх доходу не призводить до критичного зниження рівня життя населення. Натомість, в держави з’являються великі ресурси для соціальної підтримки малозабезпечених, інвалідів та людей похилого віку, підтримки систем освіти, охорони здоров’я та соціального захисту на високому рівні, що забезпечує кожному мешканцю цих країн достойний рівень життя», – зазначив народний депутат України від ВО «Свобода» Михайло Головко.

Їх досвід для України є неприйнятним, оскільки в нас доходи більшості населення знаходяться на рівні мінімальної заробітної плати або трохи вище і вилучення половини доходу в бюджети різних рівнів призведе до фактично голодної смерті більшості населення України. Логічним кроком стало б зниження базової ставки ПДФО, що дозволить українцям набути хоча б мінімальних додаткових фінансових ресурсів. В той же час, в Україні є велика кількість людей, які отримують доходи по 30, 50, 100 тисяч гривень чи навіть більше. Відповідно до принципу соціальної справедливості багаті мають платити більше податків хоча б тому, що вони мають більше можливостей це робити. До такої категорії відносяться судді, прокурори, різного роду державні чиновники та керівники державних підприємств, заробітна плата яких може вимірюватися сотнями тисяч гривень на місяць.

Для відновлення соціальної справедливості законопроектом № 10066 від 19.02.2019, де співавтором є нардеп-свободівець Михайло Головко, пропонується запровадити прогресивну шкалу оподаткування доходів фізичних осіб за принципом: «багатий платить більше». Максимальна ставка податку відповідно до запропонованого законопроекту становить 48 % і її має сплачувати той, хто одержав дохід, понад п’ятсот прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Мінімальна або базова ставка становить 5 %. Її мають сплачувати ті, хто одержав дохід в розмірі до трьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, крім того, пропонується встановити ставку податку на доходи фізичних осіб в розмірі 0 % для осіб, що отримали доходи у вигляді заробітної плати до одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином, для малозабезпеченого населення податковий тягар трохи зменшиться.

Поширити:

Post Author: Diana