Михайло Головко: «Пам’ятаймо своє коріння і славетних геніїв нашого краю»

Культура — основний фундамент державотворення, заради чого ми сьогодні і боремося — таким був мій головний посил учасникам науково-краєзнавчої конференції «Романтик історичної прози», присвяченої 150-й річниці з дня народження Богдана Лепкого у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.
“Велет українського інтелекту і патріотизму, багатогранна особистість, поет, письменник і мистецтвознавець, автор понад 80-ти книг і текстів численних музичних творів.
Художник, який мріяв написати пензлем історію України, та перо переважило талант маляра і він створив геніальну пенталогію «Мазепа» з наскрізним усвідомленням того, що українець визволитися лише знаннями про самого себе.
Таким його викарбувала Перша світова війна.
Рідний брат Лев був у січових стрільцях, Богдана Лепкого мобілізували до австрійської армії і відправили в місця локалізації українських полонених, де проводив просвітницьку роботу — читав курси історії, мови, культури.
Він є яскравим прикладом формування спільної української національної свідомості.
Так Лепкий-лірик — тужливий та романтичний — перетворюється на історика.
У цей буремний час він чітко розуміє: якщо хочеш знати, що з тобою буде завтра — уважно перечитай минуле. І береться за мегапостать — Мазепу, пише її так, як до нього не писав ніхто і досі не перевершив.
Це людина, яка була шанована не тільки в Україні. Богдан Лепкий мав великий авторитет і за кордоном. Працював безустанно і тому досягав вершин.
У нас його твори були заборонені, навіть за їх зберігання люди зазнавали репресій.
Його видання палили і нищили.
Той же ворог і сьогодні хоче знищити все українське. Але чим більша культура і духовність, тим ми сильніші. Перемога буде, коли ми остаточно подолаємо все, що нав’язували з Москви, щоб розчинити нас як націю.
Отже, цінуймо спадщину, яку нам залишили земляки, неосяжну і багату. Ми її ще не встигли вивчити і збагнути. Пам’ятаймо своє коріння і славетних геніїв нашого краю”, – зазначив голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко.
Поширити:

Post Author: Diana