На Тернопільщині проведуть осінню кампанію пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин.
Зазначена кампанія проводитиметься відповідно до Розпорядження Головного державного ветеринарного інспектора України, з метою збереження стабільної епізоотичної ситуації зі сказу на території Тернопільщини протягом вересня-жовтня. Розповсюдження принад, які містять високоімунну безпечну вакцину буде здійснюватись повітряним методом (літак, гелікоптер). Загалом кампанія з 10 вересня розпочалася у Чернівецькій, Івано-Франківській, Хмельницькій, Тернопільській, Житомирській областях.
Такий спосіб вакцинації безпечний і для людини, і для навколишнього середовища. Спеціально вибраний саме такий варіант: використовуються невеличкі їстівні брикети-приманки з приємним запахом, а всередині – активна вакцина. Розкидатиметься вакцина над територією, де проживають дикі тварини, лише над лісами і полями, чітко визначатиметься смуга, за якою летітиме літак чи гелікоптер, з врахуванням напрямку вітру та епізоотичної ситуації.
До роботи залучено авіаційну техніку – багатоцільові літаки АН-2, де вмонтовано спеціальне обладнання, яке в процесі польоту розкидатиме приманки з вакциною у кількості 20 приманок на 1 кв.км.
Для контролю за якістю через місяць після імунізації буде проведено відстріл лисиць в кількості 2-4 голів на 100 кв. км площі та відбір проб біоматеріалу (кров та фрагменти нижніх щелеп з зубами) для дослідження на якість імунізації.
Довідково:
Сказ є одним з найнебезпечніших захворювань, які відомі людству, оскільки несе загрозу життю всіх теплокровних тварин, а також людини. Епізоотична ситуація в Україні щодо сказу упродовж багатьох років залишається напруженою. Так, вже за І півріччя 2018 рок в державі зареєстровано більше шестиста випадків сказу, серед яких третина припадає на дику фауну
Епізоотична ситуація в Тернопільській області щодо сказу в останні роки також залишається складною. Пік сказу припадав на 2012-й рік, коли реєструвалось 122 випадки захворювання. Згодом спостерігався спад, проте рівень захворюваності залишався досить високим. Так у 2015 році було зареєстровано 56 випадків, у 2016 – 42 випадки, у 2017 – 41. Всі ці роки близько 50% захворілих тварин становили представники дикої фауни, в основному – червона лисиця. І вже протягом восьми місяців 2018 року в області зареєстровано 25 випадків сказу, з яких 11 (44 %) припадає на лисиць.
Лисиця є головним резервуаром збудника сказу і його поширювачем в природі. ЇЇ роль ускладнюється тривалістю інкубаційного періоду, який у лисиць може тривати до 15 – ти місяців, а також тим, що популяція лисиць, зокрема на території Тернопільської області в рази перевищує максимально допустимі норми, а отримати належний результат у питанні боротьби зі сказом методом відстрілу лисиць не завжди приносить належний результат.
Саме тому для вирішення проблеми в Україні і розпочалась кампанія з тотальної імунізації лисиць методом перорального задавання приманок з вакциною проти сказу. Таким чином розв’язали проблему сказу на своїх територіях майже всі європейські країни – члени ЄС. Вони упродовж кількох років також працювали над створенням імунної зони щодо сказу між країнами ЄС та Україною (Волинська, Львівська і Закарпатська області).