Найкращий захист від кору – вакцинація!

Генеральна директорка ДУ «Тернопільський ОЦКПХ МОЗ України», головна державна санітарна лікарка Тернопільської області Оксана Чайчук під час позачергового засідання ТЕБ та НС доповіла про стан реалізації наздоганяючої кампанії з вакцинації від кору, епідемічного паротиту та краснухи в нашій області.

Вона зазначила про те, що для епідпроцесу кору в Тернопільській області характерна періодичність захворюваності, коли роки підйому (кожні 4-5 років) змінюються роками зниження. Відтак, попередній епідемічний підйом захворюваності на кір розпочався у 2017 році – 298 випадків кору. Піковим був же 2019 рік – зареєстровано 3892 випадки.

Відповідно, у 2023 році прогнозується черговий циклічний підйом захворюваності.

«Головна причина реєстрації випадків кору – низьке охоплення профілактичними щепленнями дітей у попередні роки. Адже для колективного імунітету необхідно, щоб 95% населення мали імунітет від цієї хвороби. І цього краще досягти через вакцинацію, – наголосила Оксана Тимофіївна. – В нашій області наздоганяюча кампанія розпочалась 17 липня поточного року, після отримання 12 870 доз вакцини КПК (проти кору, епідемічного паротиту та краснухи). В рамках цієї кампанії станом на 12 серпня в області виконано 1320 профілактичних щеплень. Найбільш активно проводяться щеплення серед дітей від 2 до 6 років».

Відтак, з 17 липня на Тернопільщині стартувала загальнонаціональна кампанія вакцинації проти кору тих дітей, які через повномасштабні військові дії, карантин, спричинений коронавірусною хворобою, пропустили планове щеплення за Національним календарем щеплень.

Кір — дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

Передавання інфекції

Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус залишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще чотири дні до і чотири дні після появи у неї висипу.

Симптоми

Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!

Ускладнення

Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт – ця недуга може призвести до смерті.

Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

Профілактика

Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист — вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини.

Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована відповідно до Календаря профілактичних щеплень, зверніться за консультацією до лікаря.

Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини.

ДУ “Тернопільський ОЦКПХ МОЗ” закликає батьків обов’язково вакцинувати дітей відповідно до термінів Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Вакцинуватись за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медики.

«Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема — залежить від рівня охоплення щепленнями у країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоби рівень вакцинації досягав 95–98%»», – наголосила пані Чайчук.

Будьте здорові!

Поширити:

Post Author: Diana