Михаїл є вождем Небесних сил, тому і називається Архістратигом, тобто воєначальником сил Господніх. Це свято – головне з усіх на честь святих ангелів.
На Тернопільщині на честь Михайлів (першопоселенців) названі три села Михайлівка – Борщівського, Лановецького і Підгаєцького районів, Михалків Борщівського та хутір Михайлівка, поблизу с. Биківці Шумського району. Архангел Михаїл був зображений на гербі містечка Устя-Зелене, нині – село на Монастирищині.
Архістратиг Михаїл у храмах і фігурах краю
Нині на Тернопільщині є понад 70 храмів, названих на честь святого Архістратига Михаїла. Від 1960-х за часів атеїстичної влади половина з цих церков були закриті або перетворені на музеї атеїзму чи складські приміщення. Кілька церков внаслідок пожеж (підпалів) були частково або повністю знищені, як це сталося із церквою Святого Архістратига Михаїла в ніч з 31 січня на 1 лютого 1986 р. у с. Чистилів Тернопільського району.
Серед храмів, названих на честь Архістратига Михаїла, є й церкви-мандрівниці. У с. Нестерівці на Зборівщині дерев’яний храм Святого Архістратига Михаїла після спорудження кам’яної церкви Святого апостола Луки у 1795 р. продали в село Перепельники. У селі Глинна на Козівщині є дерев’яна церква св. Михаїла, котру перевезли в 1855 р. із села Розгадів на Зборівщині. У Шипівцях на Заліщанщині стару дерев’яну церкву віддали у сусіднє село. У с. Бутин, що на Збаражчині, церкву Св. Архістратига Михаїла (17 ст., дерев’яна), за місцевими переказами, перевезли сюди козаки. У с. Скородинці на Чортківщині до 1700 р. була дерев’яна церква Св. Архістратига Михаїла, яку згодом перевезли у с. Майдан, що на Гусятинщині. У с. Данилівці на Зборівщині всередині храму є напис: «Храм Св. Архистратига Михаїла збудований у с. Нище і перевезений у Данилівці у 1715 році».
Є й у церквах чудотворні ікони, зокрема у с. Городок Заліщицького району – чудотворна ікона Пресвятої Богородиці, у с. Ланівці Борщівського району – чудотворна ікона Пресвятої Богородиці.
У с. Колодне, що на Збаражчині, на честь Архістратига Михаїла освячено і стару дерев’яну церкву, яка була збудована ще у 1575 році, й новий, споруджений 2013 р., величний храм. Примітно, що з його дзвіниці видно Почаїв, а чи не найбільше про цей храм знають завдяки дзвонам – їх аж тринадцять! На Богослужіння жителів села скликають дзвони, кожен з яких названо на честь того чи іншого святого: Свята Вікторія, Святий Димитрій, Святий Віталій, Архістратиг Михаїл, Святий Василій Великий, Свята Надія, Святий Микита, Свята Ірина, Свята Анна, Святий Олександр, Свята Олександра, Іоан Хреститель, Свята Трійця. Вага найбільшого дзвона становить 2,4 тонни, а найменшого – 290 кілограмів.
Покровитель і традиції
Через тиждень після свята Архістратига Михаїла заходить Різдвяний піст. Цьогоріч 15 листопада припадає на середу. Триватиме піст, який ще в народі називають «Пилипівкою» (напередодні у церковному календарі є свято Пилипа, саме від цього дня і пішла назва посту), до Святвечора.
Архангела Михаїла вважають покровителем військових, працівників СБУ, моряків, парашутистів, а також метеорологів, радіологів, гравірувальників й різьбярів, фехтувальників, шліфувальників і золотарів. До нього за допомогою звертаються при небезпеках, пов’язаних з військовими діями. Також Михайлу відводиться роль покровителя душ померлих, що переносить їх зі світу живих на небо.
І не забудьте помолитися святому Михайлу, бо молитва про захист у цей день є однією з найсильніших. Звертаючись до Архістратига з молитвою, варто просити захисту від злих людей, що приносять біду, злодіїв і зловмисників, а також і від усього нечистого. Просити можна також зцілення і подолання скорботи, благословення для своєї країни та її захисників.
На фото: ікона невідомого автора початку ХХ ст. «Архистратиг Михаїл», віднайдена у смт Скала-Подільська і яка зберігається у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею