(до Всеукраїнської прощі у Зарваниці)
Паломництво – це подорож людей, яку вони здійснюють для поклоніння святим місцям. Здійснення прощі спонукає бажання зцілитися від фізичних або духовних недуг, помолитися за рідних і близьких, проявити відданість вірі.
Сама проща для віруючого набуває важливого духовного значення через те, що протягом неї він, переживаючи труднощі, в тиші переосмислює власне життя і відкривається для розуміння Божої волі.
Саме такою є проща до одного з двадцятьох найвідоміших у світі Марійських духовних центрів – Зарваниці.
Народні перекази пов’язують виникнення села зі з’явленням Богоматері одному ченцеві, який, вцілівши після нападу татар на Київ у 1240 р., шукав прихисток у місцині над Стрипою. Місцевість, де його «зарвав» сон, він назвав Зарваницею. Згодом чернець збудував біля кринички каплицю і розмістив у ній ікону Богоматері.
Не один раз ікона чудотворним способом допомагала своєму народові, окремим людям, зупиняла ворожі напади, а вода з цілющого джерела зцілювала калік і хворих. У 1867 р. відбулася урочиста коронація ікони, а стараннями Кардинала Івана Сімеоді Папа Пій IX надав іконі відпустового значення.
Сьогодні на чудотворному місці зведено сучасний величний Марійський духовний центр, який являє собою не одну церкву, а цілий комплекс культових споруд. Серед них: Надбрамна Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці, собор Зарваницької Божої Матері, Підземна церква Святої Трійці, церква з Хатиною Матері Божої, церква Пресвятої Євхаристії, Вифлеємський комплекс та Український Єрусалим. Також тут знаходиться відома Зарваницька купіль святої Анни, чудотворне джерело та дві каплиці.
У наш час, аби поклонитися чудотворній іконі Зарваницької Матері Божої та отримати Божої благодаті і заступництва в щоденних потребах, прибувають прочани з різних куточків України та з-закордону.
Цьогорічна Всеукраїнська проща до Зарваниці відбудеться 16 липня. У зв’язку із воєнними діями та через можливу небезпеку для вірян захід відбудеться в онлайн-форматі.
Українські Збройні сили ведуть боротьбу з ворогом на фронті і наша молитва під час прощі також є невід’ємною частиною перемоги.
До Всеукраїнської прощі у Зарваниці у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської ОУНБ діє книжково-ілюстративна виставка «Під благодатним Покровом пресвятої Богородиці».
На виставці представлено книжкові видання з фондів бібліотеки, зокрема: низка досліджень про Марійський духовний центр та його головну святиню – чудотворну ікону Зарваницької Матері Божої дослідника, краєзнавця Петра Бубнія, ректора Марійського духовного центру «Зарваниця», отця-митрата Володимира Фірмана, доктора економічних наук та письменника Богдана Андрушківа, а також листки споминів Марії Кузьмович-Головінської, яка з 1927-го по 1944 рік разом з чоловіком отцем Василем Головінським мешкали у Зарваниці.
Ще одна окраса виставки – книга отця Андрія Мельника «Зарваниця», видана у Рогатині 1926 року.
Гарним доповненням до експозиції є енциклопедичні видання, фотоальбоми, путівники, часописи присвячені Зарваницькій Святині.
Наталія ЛУГОВСЬКА, провідний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської ОУНБ.