Посестра Соломії, або їх доля вишита двома кольорами на рушниках мами

Барвінкове Тернопілля багате талантами. Місто на берегах Серету Тернопіль , сім’я Івана та Луїзи Кисілів 19 грудня, на св. Микорла Чудотворця, подарували світові донечку Олю, яка стала народною артисткою України (1999). Її лірико-колоратурним сопрано милується світ. Співачка сьогодні згадує: «Батько так співав пісню «Вівці мої, вівці», що я такого виконання ще досі не чула. Він мав драматичний тенор з безмежними верхами в повний голос і феноменальні фальцети. Мама любила оперету «Сільва» Імре Кальмана…Вона була щаслива від мого співу в цьому жанрі у Київській опереті. Я приїжджала з Хорватії у рідний Тернопіль і співала матері щось із опери «Травіата» Джузеппе Верді. Вона любила слухати «Заздоровну» українською мовою: «В бенкетах веселих забудьмось душею,// вино нам життя прикрашає…»

Ідуть роки, пролітають пори року, як журавлики у вирію, та уродженку Надзбручанського краю постійно кличе на батьківщину рідний край. Вона часто приїжджає у Тернопіль і Київ, зустрічається з друзями, милується парками, співом птахів, тернопільським ставом, могутнім Дніпром, пам’ятними місцями обох міст, фотографується у рідному місті біля пам’ятника славетної співачки Соломії Крушельницької. Та розгорнемо рушничок її долі, вишитий двома кольорами руками рідної мами…

…Талановита співачка, музичний режисер, українсько-хорватська примадонна опери та оперети Ольга Камінська освіту здобула у стінах Тернопільської музичної школи № 1 по класу фортепіано (викладач Ліна Горковець), на відділенні хорового диригування, музичного училища ім. С.Крушельницької (викладач Остап Крицак).

камінська1

У студентські роки одружилася зі студентом-фаготистом Віктором Камінським, з яким щасливо живуть у шлюбі й радіють успіхами дітей і онуків.

Першим педагогом по вокалу в музучилищі була Алла Білинська. У 1985 році закінчила відділення сольного співу Київської консерваторії ім. П.І.Чайковського (клас професора, народної артистки України Зої Христич, нині національна музична академія). Працювала у Київському театрі оперети, де відтворила цілу галерею (понад 20) головних героїнь класичної оперети. Виступала у складі «Київконцерту і «Укрконцерту», де співала народні, класичні й популярні твори. Була учасницею Днів культури України у багатьох державах світу – із сольними номерами виступала у Болгарії, Німеччині, Польщі, Канаді, США, Франції, Італії, Монголії, Югославії, Боснії та Хорватії. Співачка О.Камінська здійснила на Українському радіо багато записів, пропагуючи класичну оперету українською мовою у власних перекладах. Знялася у фільмах «Співає Ольга Камінська» (1993) і «У ритмах вальсу» (1996). У 1993 р. отримала звання Заслужена артистка України, а в 1999 – Народна артистка України.

Із 1998 по 2001 рр. співачка О.Камінська навчалася у Київській Музичній Академії на новоствореному відділенні оперної режисури (клас професора В.Курбанова). Дипломною роботою була режисура мюзиклу українського композитора О.Костіна «Софія Потоцька». Артистка-режисер виконала головну роль Софії Потоцької. Закінчила КМА з червоним дипломом, отримавши спеціальність оперного й музичного режисера.

У 2001 р. О.Камінська була запрошена на роботу в Національну оперу м. Рієки в Хорватії. Спочатку працювала за контрактом, а згодом у штаті театру. Артистка-українка виконала близько 20 головних ролей вердіанського репертуару: Віолетта з «Травіати», Леонора з «Сили долі» і «Трубадура», Леді Макбет з «Леді Макбет», Абігаїллла з «Набукко», Тоски з «Тоски», тощо. Втілила також образ Манон Лєско з твору Дж. Пуччіні «Манон Лєско».

За виконання ролі Джоконди в опері А.Понкієллі «Джоконда» і за найкраще виконання жіночих ролей в оперному репертуарі театру (HNK, pl. Zajca, Rijeka, Croatia) у 2004-2006 роках Ольга Камінська відзначена Почесною Нагородою Стефанії Лєнкович.

У 2021 році актриса завершила оперну діяльність у театрі і почала займатися концертною діяльністю. Українсько-хорватська примадонна опери та оперети О.Камінська стала громадським діячем. За ініціативою актриси-режисера в 2010 році в хорватській Рієці було створено українське культурно- просвітянське товариство «Дніпро-Рієка», головною метою якого є презентація мистецтва України у Республіці Хорватії та у світі. Головою товариства та активною його діячкою є О.Камінська. За час діяльності товариства було проведено велику кількість концертів, літературно-музичних вечорів, присвячених українським діячам культури і науки: до 175-річчя українського фізика Івана Пулюя, 150-річчя славетної примадонни опери та оперети Соломії Крушельницької, тощо. Товариство при підтримці Ради з національних меншин у Республіці Хорватія та Української громади Хорватії, посольства України в РХ щорічно з великим успіхом проводять конкурси і фестивалі, як-от: «Українські солоспіви у Рієці» (7 разів), «Український фестиваль пісні, музики, танцю та художнього мистецтва» (7 разів), Міжнародні конкурси «Українське танцювальне ревю» (двічі), Міжнародні фестивалі-конкурси «Щедрик. Scedryk» (тричі).

У 2024 році товариство запланувало провести Перший міжнародний конкурс «Українське поетично-прозове ревю «Франкові зорі». Його метою є пошук талановитих літераторів, розвиток здібностей до літературної творчості, налагодження дружніх взаємин між літераторами країн світу та творчої співпраці письменницьких об,єднань. Товариство видано книги «Видатні українці. Українські пісні з репертуарної скарбниці кращих голосів України». На наступний рік також заплановано видання книги-збірника нот «Uglazbene pjesme Tarasa Sevcenka» («Музичні твори на поезію Тараса Шевченка»).

Товариство «Дніпро-Рієка» опікується і залучає до культурно-просвітньої діяльності тимчасово переселених українців під час російсько-української війни у хорватське місто Рієку.

На концертах, фестивалях співачка О.Камінська виконує українські народні пісні, «Щедрик» М.Леонтовича, твори в музичній обробці композиторів А.Кос-Анатольського, Б.Лятошинського, І.Задора, Г.Майбороди, Ю.Мейтуса, М.Скорика, В.Заремби, Я.Степового, К.Данькевича, Л.Ревуцького, І.Поклада, М.Гаденка та інших. Зараз вивчає творчість Леоніда Нечипорука, Олександра Балабка, книга якого «Кімоно для Баттерфляй» була репрезентована на цьогорічному літньому сьомому фестивалі.

Родину Камінських можна назвати мистецькою – дочка закінчила музичну школу, театральний виш ім. І.Карпенка-Карого в Києві (відділ диктора телебачення). Любить організаторську роботу – закінчила ще й менеджмент. Онуки цікавляться програмною комп’ютерною технологією, грають на фортепіано, сопілці…співають. Їм подобається сучасний реп…

Така вона наша краянка Ольга Камінська: обдарована від Бога, поважає людей, пам’ятає про материзну, дарує людям насолоду на концертах, фестивалях, радіо та відеозаписах. Завжди у творчих пошуках. За особистий внесок у збереження та популяризацію історичної та культурної спадщини, активну громадську та волонтерську діяльність нагороджена Подякою Голови Верховної Ради України (6.09.2022 р.).

З нагоди Різдва Христового, Нового 2024 року, що скоро прийдуть у наші домівки, побажаємо надзбручанському соловейку міцного здоров’я, щастя, успіхів в особистому житті та на мистецькій ниві. Літа цвітуть не просто цвітом, а проростають у труді, дорослими стають діти, а Ви, примадонно, душею й далі молоді! Квітуйте!!!

Іван БАНДУРКА

Поширити:

Post Author: Diana