Саме про це вів мову напередодні професійного свята – Дня працівників прокуратури керівник Тернопільської обласної прокуратури Андрій Борисович Миколайчук.
За його словами, працівники намагаються якісно виконувати ті завдання, які ставить перед ними закон, суспільство, керівництво держави та Офіс Генерального прокурора. А найважливішими є забезпечення належної фіксації і досудового розслідування злочинів проти основ національної безпеки, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Що є першочерговим?
«Усі правоохоронні органи області переорієнтовано на протидію злочинам проти основ національної безпеки України, фактам ухилення від призову на військову службу під час мобілізації та пов’язаним з протиправним переправленням через державний кордон осіб призовного віку, яким заборонено виїзд у зв’язку з обмеженнями на період дії правового режиму воєнного стану», – зазначив очільник обласної прокуратури А.Б.Миколайчук.
Цьогоріч за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури слідчі слідчого відділу Управління СБУ в області розслідували 264 кримінальних провадження за фактами вчинення злочинів у сфері національної безпеки. Упродовж 10 місяців поточного року закінчено 82 кримінальних проваджень вказаної категорії, судами ухвалено 10 вироків.
Серед фігурантів кримінальних проваджень – колишні судді, митники, податківці та поліцейські, що зрадили присязі та співпрацювали з ворогом; працівники освіти, які змушували дітей вчитися за програмами рф; організатори псевдореферендуму, за результатами якого окупована частина України нібито добровільно входить до росії; громадяни України, що воювали проти ЗСУ на боці ЛНР, ДНР.
Так, наприклад, минулоріч, коли наша енергосистема страждала від ворожих обстрілів та ракет, особливо гостро ми сприймали повідомлення про місцевих навідників, які повідомляли російським спецслужбам координати об’єктів інфраструктури. Отож, до суду скеровано обвинувальний акт щодо жителя одного з сіл Кременецького району, обвинуваченого у державній зраді й поширенні матеріалів із запереченням збройної агресії російської федерації проти України.
Завершується судовий розгляд щодо уродженки Луганщини, яка проживає в одному з райцентрів Тернопільщини, обвинуваченої у вчиненні умисних дій, спрямованих на виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікацію осіб, які її здійснювали.
Найближчим часом суд оголосить вирок у справі мешканки Почаєва, яка через акаунт свого чоловіка у фейсбуці у березні-квітні 2022 року неодноразово розповсюджувала матеріали про виправдання нападу росії на Україну, глорифікацію осіб, які здійснювали збройну агресію.
На щастя, місцевих колаборантів та зрадників у нас небагато, тому Тернопільська прокуратура разом з іншими прокуратурами здійснює процесуальне керівництво у справах злочинів, скоєних в інших регіонах України.
Коли гуманітарка має «ноги»…
Актуальним є питання протидії нецільовому використанню благодійних
внесків громадян недобросовісними волонтерами. З початку року здійснювалось досудове розслідування у 12 кримінальних провадженнях за ст. 201-2 КК України та 1 – за ст. 190 КК України, один обвинувальний акт скеровано до суду. Так, кременецькою окружною прокуратурою скеровано до суду обвинувальний акт стосовно 2 осіб, які заволоділи гуманітарною допомогою на загальну суму 368 тис грн, та потім її реалізовували, а також отримали від громадян для подальшої їх передачі Шумській ОТГ і зберігали за місцем проживання лікарські засоби, які містять наркотичні та психотропні речовини в особливо великих розмірах. Вироком Кременецького районного суду цих осіб засуджено до 5 років позбавлення волі з іспитовим строком 2 роки.
Ухилянти та незаконне переправлення через кордон
«Щодо ухилянтів, то у 2022 році прокурори скерували до суду 24 кримінальні провадження за статтею 336 КК України, а у 2023 році таких проваджень вже 66», – зауважив прокурор області Андрій Миколайчук.
Також працівники органів правопорядку приділяють увагу фактам незаконного переправлення осіб через державний кордон України. Упродовж року за ст. 332 КК України до суду скеровано 12 обвинувальних актів, у тому числі 2 – стосовно учасників злочинних угрупувань, у 45 провадженнях триває досудове розслідування.
Укриття, то важливо
Органами прокуратури пред’явлено 10 позовних заяв у сфері цивільного захисту населення, у тому числі 9 позовних заяв в інтересах Головного управління ДСНС України у Тернопільській області про приведення у належний стан 8 об’єктів цивільного захисту – протирадіаційних укриттів. За вказаний період Тернопільським окружним адміністративним судом задоволено 5 позовних заяв Кременецької, Теребовлянської, Бучацької та Бережанської окружної прокуратур в інтересах Головного управління ДСНС України у Тернопільській області про зобов’язання балансоутримувачів привести у належний стан протирадіаційні укриття.
Упродовж 2023 року балансоутримувачами самостійно усунуто виявлені органами ДСНС порушення та приведено у стан готовності 74 об’єкти цивільного захисту.
І на завершення…
Журналісти на пресконференції запитували про найрезонансніші злочини, що мали місце на Тернопільщині. Як от смерть малюка у стоматології у Тернополі, втрата зору пацієнтами у Чортківській лікарні. А також про паліїв елітних автівок, ситуацію з ДТП за участі водійки, що пошкодила двері катедри, резонансну смертельну ДТП на Чортківщині, пожежу на заводі, що на вулиці Микулинецькій, будівництво на вулиці Шпитальній тощо. У всіх випадках або триває слідство, або йде розгляд справ у судах, або призначено експертизи, без яких не можливо ухвалити справедливе та законне рішення.
«Словом, свою щоденну діяльність ми спрямовуємо на досягнення спільного результату у протидії злочинності, забезпечення захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави на території області в умовах воєнного стану, а також наближення нашої перемоги», – сказав на завершення прокурор області Андрій Миколайчук.
Галина ВАНДЗЕЛЯК