У Скалатського професійного ліцею – біографія давня і цікава. За майже 55 років існування навчальний заклад декілька разів реорганізовували, а у його стінах опанували робітничі професії понад 16 тисяч юнаків і дівчат.
Ліцей може похвалитися тим, що їхніх випускників охоче беруть на роботу не тільки місцеві підприємства, але й зі столиці та інших регіонів країни. Окрім того, тішиться керівництво і тим, що у стінах закладу навчалися сьогодні відомі професійні спортсмени.
Не пасе ліцей задніх і нині. Він має сучасні лабораторії, великий спортивний та тренажерний зали і свій гуртожиток. Чим “живе” заклад, про його будні й здобутки розповіли керівник навчального закладу Надія Бабійчук, його працівники та учні.
Декілька фактів про ліцей
Державний навчальний заклад “Скалатський професійний ліцей” розпочав свою діяльність із жовтня 1963 року. Це – навчальний заклад, який здійснює підготовку кадрів у сільськогосподарському напрямку. На навчання сюди приходять після закінчення базової і повної загальної середньої освіти.
Заклад здійснює 4 напрямки професійної підготовки. Зокрема, на базі 9 класу тут здобувають знання зі спеціальностей “кухар, кондитер”, “електрогазозварник, водій автотранспортних засобів категорії С1, а також “слюсар з ремонту автомобілів, тракторист-машиніст с/г виробництва, водій категорії С1”. А на базі 11 класу тут здобувають професію “кухар, офіціант, бармен”.
Сьогодні у закладі навчається 191 учень. Підготовку майбутніх кваліфікованих робітників здійснюють 60 працівників, 29 із них – викладачі, а 10 – майстри виробничого навчання. До речі, заклад у Скалатській громаді – досить популярний, адже цьогоріч ліцей на 110% виконав регіональне замовлення за професіями.
За час своєї діяльності ДНЗ закінчили 16 тисяч випускників, серед яких, до речі, олімпійські призери та чемпіони України. Зокрема, тут навчалася Ірина Копитко – сьогодні майстер спорту України з важкої атлетики, багаторазова чемпіонка України; Марія Хлян – срібна призерка чемпіонату Європи, майстер спорту України міжнародного класу з важкої атлетики; Софія Зенченко – бронзова призерка ІІ юнацьких олімпійських ігор в китайському Нанкіні.
“Ми випустили учнів, які стали кваліфікованими робітниками різних галузей сільського господарства: професійних кухарів, професійних електрогазозварників, водіїв. Наші випускники працюють на місцевих підприємствах, в обласному центрі та загалом по всій області”, – розповідає Надія Бабійчук.
Про те, що випускників ліцею беруть на роботу “із руками та ногами”, підтверджує і Павло Козак – майстер виробничого навчання із професії “електрогазозварник, водій автотранспортних засобів”. Павло Євстахійович працює тут вже 43 роки. Тож із власного досвіду знає, що попит на працівників даної професії є завжди.
“Попит на професію зварників є постійно. А для підготовки кадрів маємо велику матеріально-технічну базу. Так, під час виробничого навчання учні вчаться виготовляти різні вироби: лавочки, огорожі, брами тощо”, – зазначає Павло Козак.
Він також оцінює позитивні зімни у навчальному закладі. “Я вже стільки директорів пережив (сміється – авт.), починаючи від першого керівника. А Надія Василівна активно працює на благо ліцею. Постійно їздить, добивається, отримані кошти вкладаються в стіни ліцею”, – каже Павло Євстахійович.
Високі досягнення ліцеїстів
Навчання у ліцеї не обмежується лише теоретичними уроками та потім реалізацією знань на практиці. Тут вихованцям допомагають не тільки рости професійно, а ще й заохочують дітей до занять спортом, проводять різноманітні цікаві змагання та тематичні майстер-класи. Окрім того, ліцей завжди бере участь у різноманітних конкурсах – в обласних та всеукраїнських, і при цьому може похвалитися непоганими здобутками.
Наприклад, минулого року учениця 3 курсу Чорненька Зоряна, уже сьогодні випускниця, представляла заклад на ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу фахової майстерності серед учнів ПТНЗ з професії кондитер. Подібні змагання відбуваються раз у декілька років. І ось учениця ліцею зайняла у ньому третє призове місце.
Також у 2017 році на Всеукраїнських змаганнях з волейболу серед команд ПТНЗ збірну команду Тернопільської області серед команд-дівчат представляв саме Скалатський ліцей, який у підсумку посів 3 місце. Аза підсумками проведення обласних спортивних ігор серед професійно-технічних навчальних закладів за 2017 рік у ІІІ групі (з контингентом учнів менше 300 осіб) заклад посів 1 місце.
Традиційними для учнів та викладачів ліцею вже є конкурс професійної майстерності та Тижні професійної майстерності, які відбуваються щороку. Зокрема, нещодавно у закладі відбулися конкурси “Кмітливий слюсар”, “Кмітливий кухар”.
“Подібні заходи не тільки допомагають підвищити професійну підготовку, удосконалити свої знання, але й сприяють розвитку творчої активності учнів, популяризації професії серед молоді та найголовніше – приносять безліч вражень, позитивних емоцій і гордість учнів за результати своєї праці”, – зазначає директор ліцею.
Зокрема, учениця 1 курсу Юля Гарматюк лише розпочала своє знайомство із професією кухаря, але вже може поділитися першими успіхами: “Під час конкурсу майстерності я стала переможцем на своєму курсі. Перемогу мені принесли традиційні українські вареники. Загалом дуже цікаво змагатися, хоч і хвилююче. Так само цікаво працювати на виробничому навчанні, на лабораторно-практичних роботах. Там ми можемо втілювати наші кулінарні задуми у реальність”.
Активно долучаються вихованці закладу і до обласних митецьких фестивалів та різноманітних подій, що організовує Скалатська ОТГ. Так, під час митецького фестивалю “Співоче поле. Тернопіль” майстри виробничого навчання та учні підготували та показали майстер-клас із приготування пряників та художнього розпису айсингом, оздобленню бісквітно-кремового торту прикрасами із крему та шоколаду, майстер-клас зі складання салфеток. Також ліцеїсти займаються і волонтерською діяльністю. Зокрема, вони долучаються до благодійних акцій, що проводиться громадськістю для наших захисників на Сході країни.
Сучасна матеріально-технічна база
Надія Бабійчук працює на посаді в.о. директора Скалатського ліцею лише останні три роки, проте за цей час їй вдалося вже чимало зробити. Так, своє керування вона розпочала із тотальних ремонтів. Проводили їх, в основному за рахунок спеціального фонду навчального закладу.
“Матеріально-технічна база за три роки, починаючи із 2015 року, максимально оновлена. Зокрема, проведена капітальна реконструкція кухні-лабораторії, яка була створена у 1984 році і де проходить виробниче навчання учнів. Роботи були проведені за рахунок навчального закладу на суму близько 100 тис. гривень. Також за цей час ми створили та капітально відремонтували навчальну лабораторію “Обслуговування відвідувачів”, – зазначила Надія Бабійчук.
Тим, що тепер учні можуть готувати свої шедеври у комфортних умовах, задоволена і майстер виробничого навчання з професії кухар-кондитер та голова профспілки працівників Наталя Іванівна Загоруйко.
“Наш директор – дуже ініціативна людина, яка прагне, щоб все було на високому рівні. У неї завжди багато цікавих ідей, нам не дає часу відпочивати. Але краще рухатися, ніж стояти на місці. Ну і нам самим подобається втілювати ті ідеї в життя по мірі можливості.
Наприклад, у нас кардинально змінилася кухня-лабораторія. Вона тепер – нова, із сучасним ремонтом, сучасними плитами, виробничими столами та іншим устаткуванням. Окрім того, в нас дуже гарно виглядають студенти. У цьому році ми вперше пошили для дітей однаковий спецодяг. Тож кожен курс має спецформу у іншому яскравому кольорі. І якщо раніше діти не дуже полюбляли одягати уніформу, то тепер тільки чекають того моменту”, – каже Наталя Іванівна.
Її слова підтверджує і учениця 3 курсу Ірина Кучарська: “У новій формі набагато приємніше ходити на пари. Бо яскрава цікава форма – це не тільки красивий вигляд, але й гарний настрій. А у гарному настрої і готується краще та смачніше”.
Надія Бабійчук розповіла, що у закладі було проведено і косметичний ремонт лабораторії із професії “електрогазозварник, водій автомобіля категорії С1”. Там також оновили стенди.
“Ще здійснено ремонт фойє першого поверху адміністративного корпусу і косметичний ремонт другого поверху. Оновлено вивіски. У навчальному корпусі повністю замінили вікна, а у адміністративному корпусі проведено часткову заміну вікон і дверей. Загалом вдалося замінити 40 вікон і 10 дверей. Замінена покрівля навчальних лабораторій із загальною площею 630 м. кв.”, – розповідає директор.
Гордістю Скалатського професійного ліцею є спортивний зал, де також було проведено капітальний ремонт.
“В нас дуже гарний спортзал. Це – єдиний такий великий зал на території Скалатської громади. Тут проводять і змагання між школами, і серед територіальної громади, і обласні змагання. Ми ще маємо тренажерний зал, у якому провели капремонт. Діти охоче приходять і займаються тут”, – зазначила Надія Василівна.
Є у ДНЗ і свої гуртожитки: один – діючий, а інший зараз не працює, оскільки знаходиться у аварійному стані.
“У 2017 році із спецфонду Бюджету розвитку місцевих бюджетів до навчального закладу надійшло 400 тис. гривень, які були затрачені на реконструкцію котельні гуртожитку навчального закладу. Було придбано твердопаливний котел, відповідне обладнання та замінено теплотрасу. У гуртожитку замінено вікна і металопластикові міжкімнатні двері. Здійснено капітальні ремонти санвузлів в гуртожитку, так само і в навчальному корпусі. У планах – виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію ще одного гуртожитку”, – поділилася директор ліцею.
Те, що ДНЗ помітно оновився за останні три роки, підтверджує і Михайло Володимирович Легінь – завгосп навчального закладу. Він тут працює вже 27 років. У закладі навчалися усі його четверо дітей. Каже, якщо порівнювати із попередніми роками, то зараз є із чим працювати.
“Останнім часом змінилося дуже багато і все в позитивну сторону. Новий директор за ці декілька років вже чимало зробила. Вона в нас – молодець. І якщо спочатку була якась настороженість через її молодий вік, то тепер видно, що це тільки у “плюс”. Надія Василівна фактично підняла заклад, бо були перестороги, що його взагалі закриють. А тепер є кошти на ремонти, вишукуються якісь нові можливості, тож ми задоволені”, – розповідає Михайло Володимирович.
Додамо, що цього року профліцей відзначатиме 55-річчя з часу створення. До поважного ювілею, який відзначатимуть у жовтні, керівництво та працівники вже готуються.
“До 55-річчя ліцею у нас планується проведення масштабного святкування. На нього ми, звісно, запросимо випускників закладу. Окрім того, до ювілею плануємо провести реконструкцію актового залу та їдальні”, – поділилася планами директор.
Профорієнтаційна робота: ліцей запрошує на навчання
Проте не лише до ювілею готуються у ліцеї. Тут вже йде активна підготовка і до вступної кампанії. Зокрема, в її рамках днями проходив “День відкритих дверей”, на який приїхали цьогорічні випускники зі всієї околиці.
“Під час заходу учні знайомилися із навчальною базою, із спеціальностями, дізнавалися, як ми тут здійснюємо підготовку, познайомилися із колективом, для них провели екскурсії закладом. Одним із ключових моментів є також звіт колективів художньої самодіяльності нашого закладу”, – зазначила директор.
“Ми багато уваги приділяємо профорієнтаційній роботі – роботі по набору учнів. У рамках цього і проводимо День відкритих дверей, до якого ми активно готувалися. До речі, цього року ми вперше провели конкурс професійної майстерності не лише серед наших учнів, але й серед наших потенційних вихованців. До участі були запрошені учні шкіл громади. Провели для них невеличку професійну вікторину, майстер-класи із розмальовування пряників. Ми також одягали їх у спецодяг. Таким чином школярі були залучені до процесу, а, відповідно, їм цікавіше дізнаватися про професію, ніж просто бути спостерігачами. Приємно було спілкуватися із дітками та вгощати їх нашими смаколиками. Від цього отримуєш моральне задоволення”, – ділиться Наталя Загоруйко.
Підсумовуючи, скажемо, що після відвідин оновлених лабораторій та території Скалатського професійного ліцею, відразу видно, що тут живуть по-господарськи і про своїх вихованців дбають.