Родичі повстанців з Тернопільщини отримали унікальні нагороди

У Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відбулося вручення нагород нащадкам Лицарів ОУН і УПА.

У 1944 році в Українській Повстанській Армії було введено власну систему нагород і заохочень, однак відзначені вояки та підпільники не отримували своїх відзнак, а лише тимчасові посвідчення, що їх заміняли. У 1950 році підпільний графік Ніл Хасевич розробив проект нагород, який передали за кордон, де виготовили невелику кількість відзнак для вручення. Проте, зважаючи на тогочасні реалії боротьби, фактично жоден із учасників збройного підпілля ОУН так і не отримав своїх нагород.

У 2017 році, з метою ідентифікації відзначених повстанців, пошуку їх рідних, виготовлення нагород і проведення церемоній вручення, у рамках роботи Світового ювілейного організаційного комітету з відзначення 75-ої річниці створення УПА створено координаційну раду з вшанування пам’яті нагороджених Лицарів ОУН і УПА, до якої увійшли дослідники історії визвольного руху.

Голова координаційної ради з вшанування пам’яті нагороджених лицарів  ОУН і УПА Микола Посівнич зазначає, що це акція вшанування пам’яті героїв, про більшість з яких, немає жодних писемних згадок. Ідентифікувати власників повстанських нагород доволі складно, оскільки у час визвольного руху повстанці використовували конспірацію та були відомі, зазвичай, лише під псевдонімами.

«Їхній чин, їхній вклад в розбудову Української держави є великий, і ми по всій західній, східній та центральній Україні, де живуть нащадки, де ми можемо їх знайти, вручаємо ці нагороди, відновлюючи торжество історичної справедливості», – каже Микола Посівнич.

Цього разу нагороди отримали 12 родичів Лицарів із Тернопільщини.

«Іван Цвігун, Петро Баканчук, Іван Гуменюк, Михайло Шевчук, Йосиф Поздик, Іванна Баб’як, Яків Бачинський, Михайло Кріль, Михайло Пасічник, Дмитро Ракуш, Дмитро Снігур, Михайло Чорпіта — Люди, чиї імена навіки закарбовані в історії національно-визвольної боротьби українського народу! Від себе особисто та від всього депутатського корпусу Тернопільської обласної ради висловив найщиріші слова вдячності та поваги всім нащадкам наших мужніх Лицарів! Дякуємо нашим Героям за Незалежну Україну!», — зазначив під час вручення нагород голова Тернопільської обласної ради  Михайло Головко.

За останніх п’ять років координаційній раді вдалося ідентифікувати і вручити близько 400 таких нагород родичам загиблих повстанців.

Поширити:

Post Author: Diana