Православна церква України на Помісному соборі остаточно затвердила перехід на новоюліанський календар з 1 вересня.
За таке рішення проголосували більшість делегатів під час Помісного Собору ПЦУ, що відбувся 27 липня в Софії Київській. Рішення підтримали 156 делегатів, проти виступили – 5. Загалом у Помісному соборі взяв участь 161 делегат.
Зокрема, Тернопільську єпархію представляли митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор, секретар єпархії протоієрей Олексій Головацький, журналіст, громадський діяч Тарас Савчук; Бучацьку – архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон, обласний благочинний митрофорний протоієрей Володимир Якубишин і юрист єпархії Тетяна Кудінова; Тернопільсько-Теребовлянську – єпископ Павло, отець Андрій Левкович, міський голова Чорткова Володимир Шматько.
«Це засвідчує, що ми ухвалюємо рішення соборно, а не примусово. Бо зберегли також можливість для тих громад, тих монастирів, які поки не готові, тимчасово дотримуватися старого календаря. Коли дозріють остаточно, думаю, вони долучаться до цієї реформи», – зазначив Епіфаній.
Отож, УГКЦ та ПЦУ одночасно 1 вересня перейдуть на новий стиль для нерухомих свят, але зберігають чинну Пасхалію – святкування Великодня і прив’язаних до нього подій. Найбільше з них – Трійця, яку святкують на 50-й день після Великодня.
Вже певний час працює спеціальна комісія Папи Римського та Вселенського патріарха, яка покликана узгодити спільну дату Великодня на майбутнє для усіх церков, які перейшли на новий календар.
Наступного разу усі християни відзначатимуть Великдень в один день навесні 2025 р. – і це привід завершити їхню роботу компромісом. Саме того року святкуватимуть 1700-ліття Нікейського собору, який встановив правило обчислення Великодня.
Якщо їм вдасться порозумітись та залагодити розбіжності підрахунку Пасхалії, то після 2025 р. більшість українців відзначатиме не тільки Різдво, а й Великдень разом з усім західним світом.
Дати основних свят за новоюліанським календарем:
- Різдво Христове – 25 грудня (замість 7 січня);
- Благовіщення Пресвятої Богородиці – 25 березня (7 квітня);
- Покрова – 1 жовтня (замість 14 жовтня),
- Святого Миколая – 6 грудня (нині 19 грудня);
- Петра і Павла – 29 червня (замість 12 липня);
- Маковея – 1 серпня (замість 14 серпня);
- Спаса – 6 серпня (замість 19 серпня);
- Успіння Пресвятої Богородиці (Перша Пречиста) – 15 серпня (замість 28 серпня);
- Здвиження – 14 вересня (замість 27 вересня);
- Андрія Первозванного – 30 листопада (замість 13 грудня);
- Марії – 26 грудня (нині 8 січня);
- Щедрий вечір або Маланка – 31 грудня (замість 13 січня);
- Василя – 1 січня (нині 14 січня);
- Другий Святвечір – 5 січня (замість 18 січня);
- Водохреща – 6 січня (нині 19 січня);
Стрітення – 2 лютого (замість 15 лютого).