Захмарні ціни, як для кінця червня
Хоча ми вже й звикли до щорічних цінових потрясінь, овочево-фруктова ситуація у державі ще ніколи не була такою загрозливою.
Адже, як правило, капуста, картопля, цибуля, морква, буряки, яблука, порічки, а тим паче зелень до салатів завжди вартували недорого. Їх вдосталь вирощували і селяни на городах, і дачники на своїх наділах, а залишки везли на ринок, нарікаючи, що віддають за копійки.
А з початком війни усе стало дорого, навіть найелементарніше. На здорожчання впливає менша кількість української продукції через бойові дії у регіонах, що славилися вирощуванням садовини та городини. Ми зосталися без маріупольської черешні, херсонських та миколаївських кавунів, помідорів, одеської цибулі тощо. Зате на ринках спостерігається збільшення імпорту, який доводиться завозити за іноземну валюту, а це суттєво впливає на ціни. Фахівці агроринку наголошують і на погіршенні логістики – бракує чоловіків для завантаження чи розвантаження сільгосппродукції, а також її транспортування.
Наразі особливо дорогими є томати – 70 грн за кг, а то й дорожче, якщо вони жовті, рожеві.
Була надія на борщівський та заліщицький врожай. Мовляв, вести місцеві томати не далеко, це мало б здешевити продукцію. Але де там. Продавці на ринку кажуть, все через те, що нема конкуренції, а отже, можна диктувати ціни відповідно до потреби.
Одна моя добра знайома каже, що не купує поки що помідори, бо за 70 гривень вона краще купить півкілограма м’яса та насмажить котлет.
Дещо подешевшала полуниця, не зважаючи на те, що сезон її збору котиться до завершення. Але ягода швидко псується, клопотів додали дощі. До того ж, раніше полуницю закуповували для виготовлення йогуртів, джемів, варень тощо, для заморожування. Але війна внесла свої корективи – виробники не дуже розраховують на заморожування, адже минулої зими вони потерпали через брак електроенергії, а використання генераторів – задоволення не з дешевих. Молочна промисловість також потерпає від війни, чимало підприємств харчової промисловості припинили свою діяльність.
Дещо знизилися ціни на огірки – 25-35 грн за кг.
Рання білоголова капуста вартує 25-35 грн, кабачки –20-30 грн, броколі, цвітна капуста – 60 грн/кг, морква, картопля і цибуля – 40-50 грн.
Здешевшала черешня, яка цього сезону била всі цінові рекорди, – 60-70 грн за кілограм.
Апельсини продають по 60-70, лимони – по 65, банани – по 55-65, абрикоси та персики – по 80-100 гривень.
На ринку з’явилися місцеві вишні, порічки, смородина, агрус і навіть шовковиця. Будемо сподіватися, що овочі нового врожаю таки будуть поступово дешевшати через збільшення пропозиції продукції на ринку.
Галина ВАНДЗЕЛЯК