Тернопільські облдепи виступили проти підвищення тарифів на комунальні послуги

У Тернополі триває сесія обласної ради. Під час засідання депутати підтримали звернення до керівництва держави щодо недопущення підвищення тарифів на комунальні послуги.

“Ми, депутати Тернопільської обласної ради, як представники інтересів громадян Тернопільської області, обурені черговим та значним підвищенням цін на енергоносії. В той час, коли наша країна і світ потерпають від пандемії корона вірусу та карантинних обмежень, необґрунтоване підвищення тарифів фактично ставить українців на межу виживання. Зростання тарифів також, в свою чергу, спричинює здорожчання товарів першої необхідності. Особливо боляче наслідки цих рішень відчувають мешканці в сільській місцевості, яких більшість у Тернопільській області.
З прийняттям Законів України «Про ринок природнього газу» та «Про ринок електричної енергії» в 2015 та 2017 році відповідно, українці сподівались на отримання на ринкових засадах якісних послуг з отримання енергоносіїв та реального обмеження монополії олігархів. На жаль, ринки природнього газу та електроенергії так і не запрацювали. В Європі, при падінні попиту який відбувся в 2020 році через коронакризу, впала і ціна енергоносіїв. Натомість в Україні, ціна на газ і тарифи тільки ростуть.
Наголошуємо, що впродовж літа 2020 року ціни на газ, за інформацією НАК «Нафтогаз України» становили від 3,24 грн./м3 до 4,73 грн/м3. Саме за такими цінами було сформовано запаси газу, які зараз і реалізуються населенню.
Нововведені тарифи на послуги з розподілу газу обурюють і виникає питання, хто ж є справжнім власником розподільних мереж. Ця інфраструктура створена коштами державного та місцевих бюджетів і в значній частині коштами громадян.. Станом на сьогодні, саме ці газорозподільчі мережі стали інструментом в руках облгазів для нищівного здирництва українців. Майно створено людськими грішми годує олігархів, які щомісячно збагачуються мільярдами гривень. Чомусь ці мережі безкоштовно використовуються приватними облгазами.
Практику безкоштовного та безконтрольного використання газорозподільчих мереж треба припинити. Справедливо, щоб саме громади контролювали монополістів, в користування (розпорядження) якого передані об’єкти критичної інфраструктури. Саме це може стати запобіжником необґрунтованого підняття цін на комунальні послуги.
Ми, депутати Тернопільської обласної ради, звертаємося до:

Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України:
– запровадити мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги для населення до завершення карантину;
– сказувати плату за розподіл природного газу;
– прийняти закони, що встановлюють обов’язкову вимогу щодо оформлення земельних сервітутів під об’єктами лінійної інфраструктури ліцензіатами, що працюють на ринку природного газу та електричної енергії;
– зафіксувати ціну на газ та комунальні послуги на рівні першого кварталу 2020 року і здійснити перерахунок платіжок за січень місяць 2021 року;
– знизити ціну на природний газ для теплогенеруючих компаній;
– відмінити рішення щодо скасування пільгового тарифу на електроенергію для населення на перші 100 кВт.-год;
– забезпечити збільшення видатків державного бюджету на субсидії соціально-незахищеним категоріям населення та впровадження енергоефективних заходів в громадських, житлових будівлях;
– розглянути питання ліквідації НАК «Нафтогаз», як структури, яка неефективно працює на ринку природного газу України;
– доручити Міністерству юстиції провести аудит (перевірку) ліцензіатів на предмет неплатоспроможності з подальшим оприлюдненням результатів перевірки.
– оприлюднити інформацію, матеріали і відомості, які були подані ліцензіатами з розподілу природнього газу для встановлення тарифу на 2018, 2019, 2020, 2021 роки і про формування тарифу на природній газ та розподіл природнього газу.

до Фонду Державного майна України:
– надати Тернопільській обласній раді вичерпну інформацію про газорозподільні системи, що перебувають у державній власності, зокрема ті, що не увійшли до статутного капіталу в процесі приватизації (корпоратизації) в межах Тернопільської області;
– оприлюднити інформацію щодо стану виконання Угоди №76, укладеної між Фондом державного майна України та НАК «Нафтогаз України» на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 1997 року №747 «Про утворення Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”»;
– інформувати Тернопільську обласну раду на якій підставі та коли постачальники (газорозподільчі компанії) в Тернопільській області (ПАТ «Тернопільгаз», ПАТ «Тернопільмісьгаз» та Кременецьке УПРГ) отримали в користування ( власність) газорозподільні мережі.

до Антимонопольного комітету України:
– провести розслідування на дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції на ринку електричної енергії та ринку природнього газу України, зокрема щодо виконання вимог про відокремлення і незалежність оператора газорозподільної системи, встановлених статтею 39 Закону України «Про ринок природного газу», з метою знищення олігархічної монополії, яка де-факто існує та притягнення винних суб’єктів господарювання до відповідальності та компенсації збитків бюджетам усіх рівнів;
– провести перевірку виконання рішень АМКУ (від 10.12.2019 р.№ 785-800) про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем щодо здійснення перерахунку побутовим споживачам у частині визначення фактичного об’єму споживання (розподілу) природного газу по об’єкту побутового споживача на підставі даних лічильника природного газу з подальшим оприлюдненням. В разі виявлення порушень, вжити санкцій до ліцензіатів”, – йдеться у зверненні.

Поширити:

Post Author: Diana