Тернопільські парки обстежили на наявність кліщів

У Тернополі 16-19 квітня фахівцями ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» проведено моніторингові обстеження паркових зон міста щодо заселеності іксодовими кліщами.

Найбільша чисельність реєструвалася в регіональному ландшафтному парку «Загребелля», а саме в «Парку Здоров’я» та лісопарку «Кутківці». Так, в районі телевежі було зібрано 104 іксодових кліщів, чисельність склала 49,5 екземпляри на 1 прапоро-км, в «Парку «Здоров’я» – 56 кліщів, чисельність – 16,5.

В парку «Національного відродження» скупчення кліщів реєструвалися  на ділянках ближче до вулиці С.Бандери. Зібрано 77 кліщів, чисельність склала 11 екземпляри на 1 прапоро-км.

В гідропарку «Топільче» скупчення кліщів відмічалися вздовж річки Серет, біля повалених дерев, пнів, в місцях, де було багато минулорічного опалого листя. Біля «Моржатника» іксодові кліщі поки що не виявлялися. Зібрано 21 кліщ, чисельність склала 4,7 екземпляри на 1 прапоро-км.

В парку ім.Т.Г.Шевченка реєструвалася найменша чисельність кліщів. Зібрано лише 3 кліщі, чисельність склала 0,7 екземпляри на 1 прапоро-км. Така мала чисельність пов’язана з проведенням регулярного прорідження, розчищення  сушняку і бурелому, безладної порослі молодих дерев і чагарників, пнів, викошування трави, протикліщових обробок.

Таким чином, обстеження показали наявність кліщів у всіх парках Тернополя та ризики нападів на людей.

Кліщі нападають протягом доби за будь-якої погоди. У теплі дні найагресивнішими вони бувають з 8 до 11 години, у спеку стають малоактивними, а з 17 до 20 години їх агресивність поновлюється. У похмурі дні активність кліщів впродовж дня не змінюється. В області реєструються два піки активності кліщів: квітень-травень, серпень-вересень.

Присмоктування кліщів часто відбувається непомітно для людини завдяки невеликим розмірам та внаслідок особливих властивостей слини кліщів, біологічно активні речовини якої знеболюють ранку, руйнують стінки кровоносних судин та навколишні тканини, пригнічують імунні реакції хазяїв. Часто кліща відчуваєш лише, коли він повзе по шкірі, як муху або мурашку. Відчуття людиною свербіжу на місці присмоктування кліща виникає лише через 6-12 годин і навіть пізніше.

Кліщі присмоктуються не тільки в умовах відкритої природи. Досить частим є занос кліщів у житло людьми, тваринами, а також зібраними букетами квітів, травою ін. Відомі випадки переповзання кліщів з одної людини на іншу з наступним захворюванням, а також зараження при спробі розчавити кліща пальцями.

Після повернення з прогулянки необхідно провести само- і взаємоогляди для виявлення кліщів, які причепилися. Особливу увагу звернути на волосисті частини тіла, шкірні складки, вушні раковини, пахвові та пахові ділянки. Слід ретельно переглядати одяг (шви), предмети, що виносять з парку (квіти, траву), а також тварин.

Якщо кліщ присмоктався, слід негайно звернутися до травматологічного пункту для видалення кліща та первинної обробки місця укусу. І, лише при неможливості, зняти кліща самостійно.

Більш ефективними є наступні способи:

  • кліща захоплюють пінцетом або обернутими марлею пальцями і витягають, розкачуючи або вивертаючи навколо осі тіла кліща легкими рухами;
  • міцною ниткою перев’язують головну частину кліща і, підтягуючи нитку доверху та у боки, витягають із шкіри;
  • видалення за допомогою спеціальних пристроїв типу Tick Twister.
Поширити:

Опубліковано: Diana

Post Author: Diana