Часто доводиться чути заклики продегустувати від продавців молочної продукції на ринках, а особливо від сільських господинь, які продають молоко на навколишній території, де процвітає стихійна торгівля. І багато потенційних покупців відгукуються на таке рекламування. Нічого, здавалось би тут дивного і протиправного.
Та як насправді проходить таке «пробування»? Вже стало звичним явищем, що господиня, відкрутивши з пластикової пляшки пробку, наливає в її просвіт кілька грамів молока і подає покупцеві для оцінки смакових якостей. Добре, якщо товар прийшовся до смаку і він купує ту пляшку. Та часто трапляється й інше. Не раз доводилось бачити, як потенційному покупцеві не посмакувало молоко і він, скривившись від невдоволення, повертає той корок продавчині, а та, навіть не струхнувши ним, щоб вилити ті недопиті залишки, знову закорковує пляшку і чекає нового покупця, якому запропонує таку ж саму процедуру. А на зауваження, що так робити недопустимо – відповідає, що кожен має право знімати пробу з продукції, яку має намір купувати. Без сумніву, кожен має право дати органолептичну оцінку товару, та тільки не таким способом, як описано вище. Для цього у продажі є невеличкі одноразові стакани, які варто б використовувати у таких випадках.
Відомо, що через тваринницьку продукцію може передаватись велика кількість заразних захворювань. Тому служба ветеринарної медицини області постійно і належним чином контролює епізоотичну ситуацію в регіоні. Все молочне стадо корів з індивідуальних господарств не рідше одного разу в рік, а зі спеціалізованих господарств – двічі на рік піддається дослідженням на туберкульоз, лейкоз та бруцельоз. Тваринництво області вже більше 10-ти років є благополучним щодо цих хвороб. Тривалий час не реєструються й інші небезпечні захворювання. Але цілком безпечною є лише та продукція, яка придбана на ринку, де піддавалась ветеринарно-санітарній експертизі і був пред’явлений документ, який засвідчував про стан здоров’я тварини, від якої вона отримана.
Проте, до стану здоров’я громадян, особливо тих, які привикли пробувати молоко, може бути чимало запитань. Якщо говорити лише про туберкульоз, то за даними Державної установи «Обласний лабораторний центр МОЗ України», в області щороку реєструється чимало випадків туберкульозу, зокрема і тих форм, при яких збудник може виділятись з організму. Є інші небезпечні захворювання. Та чи всі хворі звертаються за медичною допомогою? І коли під час таких дегустацій, що описані вище, особа, яка першою проводила органолептичне дослідження, хворіла інфекційною хворобою (навіть звичайним стоматитом), то є велика ймовірність того, що наступний дегустатор буде інфікований збудником цього захворювання.
Небезпека ще більше ускладнилась після появи коронавірусної інфекції. А як на ринку громадяни дотримуються запобіжних заходів, навіть в час суворого карантину, невідомо хіба що тому, хто не буває на тім об’єкті.
Спеціалісти Держпродспоживслужби закликають усіх, кому не байдуже здоров’я своє та оточуючих, бути пильними та обережними при купівлі продукції, та не вдаватись до подібних методів оцінки товару, бо він є дуже небезпечний і ризикований. Будьте культурними і поміркованими і не лише в час загрози пандемії.