У Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці 10 серпня розпочали реалізацію колективного національно-мистецького проєкту “Рушник волі”. До нього долучилася трирічна Женя Михайловська, батько і дядько якої загинули у російсько-українській війні.
Вишитий рушник буде завдовжки три метри. Перші хрестики під керівництвом талановитої майстрині-вишивальниці Вікторії Кривоніс на полотні вишили матері, діти, дружини, сестри та рідні загиблих захисників України. Тетяна Римар заклала перший хрестик, за нею – Олександра Орляк, Ольга Трух, Галина Мазник, Мар’яна Михайловська. У перший день до вишивання також долучилися внутрішньо переміщені особи – Лариса Шурховецька, Тетяна Іванкова та інші. Згодом до національно-мистецького проєкту “Рушник волі” приєдналися Надія Щирба, мати загиблого героя Тараса Щирби, та його сестра Оксана Поберейко.
Колективний національно-мистецький проєкт «Рушник волі» – це спільна ініціатива відділу міського абонементу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, сектору Міністерства у справах ветеранів у Тернопільській області, Тернопільського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, громадської організації «Спілка жінок Тернопільщини» та громадської організації «Школа борщівської народної сорочки».
Як розповідають організатори проекту, його мета – вишити оберіг українського народу, об’єднати родини захисників, небайдужих краян, українців, які втратили домівки внаслідок війни та мають статус тимчасово внутрішньо переміщених осіб.
Ініціатори проєкту зазначили, що дух нації закодований у вишивці, а рушник розповість майбутнім поколінням про нашу віру в перемогу, кожен хрестик зберігатиме віру, надію, любов. Учасників заходу зачарував спів Ірини Кріль, бандуристки Тернопільської обласної філармонії, яка виконала «Пісню про рушник» на слова Андрія Малишка, музику Платона Майбороди.
На добрий почин благородної справи усіх присутніх благословив священник, координатор військового капеланства при Тернопільсько-Зборівській архієпархії УГКЦ Микола Квич. Душпастир наголосив, що у вишиванці зазначено генетичний код української нації.
Присутні переглянули зворушливий уривок з документального фільму «Берегиня» про зв’язкову УПА Лідію Романчук, яка розповіла про важливість вишивки у буремні часи випробувань. Автор фільму – Сергій Кривоніс.
Рушник вишиватимуть у трьох районах області та в Тернополі за схемою окремих блоків візерунків, орнаментів, поширених у нашому регіоні, яку розробила член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, співзасновниця та голова громадської організації “Школа Борщівської народної сорочки” Вікторія Кривоніс.
Після завершення національно-мистецького проєкту «Рушник Волі», 1 жовтня 2023 року, відбудеться презентація рушника у форматі духовно-мистецької імпрези в Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці.
Галина ВАНДЗЕЛЯК