У горах біль війни відступає: міжнародна ініціатива Mountain Seed Foundation для реабілітації українців

Ідея створення фонду виникла ще у 2019 році, коли родина Ірини Приходько організувала для дітей загиблих українських військових поїздку до Відня.

Ірина – керівниця програми та співзасновниці MSF. 

Гори, мотузки й довіра

Такий вигляд має реабілітація по-новому. Це для тих, хто бачив війну, втрачав, виживав і повертався.

Це — про програми Mountain Seed Foundation, міжнародної ініціативи, що підтримує українських ветеранів, а також родини загиблих, полонених і зниклих безвісти — завдяки силі природи, арттерапії та глибокій людській взаємодії.

Пише видання ЦЕНЗОР.НЕТ.

Тоді стало очевидно: власними силами усіх не охопити. Ця думка й лягла в основу організації, яка від 2021 року допомагає родинам, травмованим війною, віднайти внутрішню опору й відновитися.

«Мій чоловік втрачав друзів у цій війні, і це вразило нас до глибини душі. Ми зрозуміли: потрібен фонд. І запропонували цю ідею нашому другу — Натану. Він підтримав її без вагань», — згадує пані Ірина.

Натан Шмідт — ветеран морської піхоти США, який у 2015–2018 роках працював у Посольстві Сполучених Штатів в Києві. У цей час він відвідав Донбас. Як ветеран він також пройшов власний шлях зцілення від психологічних травм — у горах.

«Мене врятувала тиша гір. Це простір, де біль поступово відступає. Я прагнув передати цю силу родинам із України», — зазначає пан Шмідт, голова правління й засновник Mountain Seed Foundation.

Так з’явилися табори відновлення — Healing Base Camps. Спершу програми проводилися в Австрії та Словенії. А в травні 2025 року вони вперше запрацювали в Україні — на Закарпатті. Тут відкривається новий формат підтримки — для дітей, жінок та ветеранів- родин, які пережили втрати.

«Ідея зробити гори простором для зцілення не випадкова. Це ініціатива Натана. Він сам відчув цілющу силу гір.

Наші учасники, долаючи вершини, усвідомлюють: вони здатні долати страх, перешкоди — й починають вірити в себе», – розповідає Ірина Приходько.

Скелелазіння — не просто спорт. Це момент, коли люди буквально тримаються однієї мотузки. У цій зв’язці народжується відчуття взаємної підтримки й відповідальності.

«Цей досвід неможливо відтворити в кабінеті» — наголошує пані Ірина.

Програми тривають тиждень. Цього часу недостатньо для повноцінної терапії, але цілком достатньо, щоб дати людині нову точку опори. У цьому допомагає й позитивна психологія яка є основою програми, розробленої американською психологинею докторкою Амід Орен, що базується на принципах моделі PERMA+.

«Вона сама зв’язалася з нашим фондом після початку повномасштабного вторгнення. Її метод — про здатність навіть у найтемніші часи помічати промінь світла, не тікати від болю, а шукати внутрішню опору. Це про дозвіл собі жити — і навіть процвітати — попри травму», — пояснює Ірина Приходько.

Поширити:

Опубліковано: Любов Сонячна

Джерело: Тернопільська газета