Сьогодні, 3 листопада, в США відбуваються вибори президента країни. На цей пост претендують кандидат від Республіканської партії, діючий президент, Дональд Трамп і кандидат від Демократичної партії США Джо Байден.
Також американці сьогодні обирають й віце-президента, який йде в парі з президентом. Від Республіканської партії – Дональд Трамп і Майкл Пенс. Від Демократичної партії – Джо Байден і Камала Харріс.
Через пандемію коронавірусу, щоб уникнути скупчення людей, американцям пропонували три способи для волевиявлення. Перший – проголосувати поштою. Другий – прийти і проголосувати на виборчих дільницях до дня виборів. Третій – проголосувати на виборчій дільниці безпосередньо в день виборів.
З огляду на те, що виборці в США голосують по-різному, підрахунок голосів може затягнутися. У США є два результати: переможець на думку загальної кількості тих, хто проголосував; переможець, на думку колегії виборщиків. Крісло президента займе кандидат, який одержав більше голосів від виборщиків. Так було в 2016 році. Тоді виборщики віддали перевагу республіканцю Дональду Трампу, а більшість американців тоді проголосували за Гілларі Клінтон.
За процедурою, підрахунок голосів відбудеться 4 листопада. Але в різних штатах правила відрізняються. Так, в деяких штатах дозволено обробляти бюлетені, отримані поштою після закриття дільниць. У деяких – ні.
Коли штат підрахував всі голоси – губернатор готує «Свідоцтво про підтвердження голосування». У ньому прописують імена виборщиків від штату, а також – загальний результат голосування. Одне свідоцтво направляють архіваріусу США, а шість – передають на колегію виборщиків.
Результати потрібно підрахувати до 8 грудня. До цієї дати можна рахувати голоси, а також брати участь в будь-яких судових процесах, що стосуються підрахунку голосів. Остаточний результат голосування в штаті потрібно оголосити за шість днів до зборів колегії виборщиків.
14 грудня проходить голосування Колегії виборщиків. Вони збираються разом і голосують в своїх штатах і окрузі Колумбія. Вони голосують безпосередньо на дільницях, заповнюючи паперові бюлетені. Виборщики заповнюють по два бюлетеня: за президента і за віце-президента.
Їх голоси підраховують і заповнюють два списки: голоси за президента і голоси за віце-президента. Їх вносять у сертифікати, які відправляють президенту США, віце-президенту США (в Сенат), два державному секретарю, два архіваріуса і один окружному судді. Сертифікати необхідно доставити до 23 грудня. Якщо в цьому році буде затримка, то сертифікати можна подати до 1 січня, а голосування виборщиків провести 2 січня.
6 січня 2021 року відбудеться засідання Конгресу щодо підрахунку голосів. В результаті засідання буде оголошено результат виборів. Для цього Сенат і Палата представників збираються о 13:00 (20:00 за Києвом) в Капітолії, щоб підрахувати результати голосування виборщиків та оголосити результати.
Віце-президент головує в Сенаті. Він передає отримані сертифікати від губернаторів лічильній комісії. Ті обробляють результати та передають віце-президенту конверт, в якому зазначено, хто з кандидатів набрав більше 270 голосів виборщиків. Цей кандидат і стає новим президентом США.
20 січня 2021 року відбудеться інавгурація президента. У цей день офіційно повинні бути призначені президент і віце-президент.