У тернопільському музеї експонуються давні ливарні форми

З нагоди Міжнародного дня ювеліра, який відзначають 31 січня, у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї розповіли про цікаві експонати в експозиції відділу археології і середньовічної історії.

Ювелір — унікальна професія, яка поєднує художній смак і математичну точність розуму, а головне — не терпить поспіху. Це одна з найдавніших професій, що зародилася у стародавні часи. Від первісного намиста з річкових мушель та ікл диких тварин до шедевральних кольє пройшли десятки тисяч років. Дане ремесло передбачає обробку дорогоцінних каменів і металів, промальовування ескізів, моделювання та втілення задумів у життя. Тут поєднується романтизм з рутиною, що дарує майстру натхнення та завзяття.

Високого рівня ювелірне мистецтво досягло за часів княжої Русі. Вироби того часу були дуже різноманітні, оскільки майстри знали багато технік. Знахідки, що збереглися до наших днів, дають нам уявлення про досконалість золотникарської техніки. Німецький хроніст Ламберт Герсфельдзький із захопленням описує подарунки князів Ізяслава і Святослава Ярославичів імператору Священної Римської імперії німецького народу Генрихові IV, бо таких коштовних речей ця країна ще не бачила. Найдавнішими інструментами ювеліра були голки, молотки, пінцети і ливарні формочки, виготовлені з каменю або глини.

Під час археологічних розкопок у с. Почапи (сучасна Львівська область) були знайдені ливарні формочки, які відносяться до Висоцької культури. Приладдя ювелірного ремесла виявилося досить цікавим, адже окрім кам’яних та глиняних формочок знайдено ще й бронзові (вони належать до найбільш ранніх). Знахідки цієї археологічної культури передали у Тернопільський обласний краєзнавчий музей.

Найбільшу кількість ювелірних ливарних формочок знаходять у літописному граді «Бозкоу». За допомогою таких форм відливали не тільки ювелірні прикраси — хрестики, ґудзики, сережки, щитки на персні, а ще й бронзові кельти та круглі стержні. Ці давні ливарні форми майстрів-ювелірів виставлені для огляду в експозиції археології і середньовічної історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Post Author: Diana

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *