У тернопільському музеї показали геологічну скарбницю

Працівники Тернопільського обласного краєзнавчого музею продовжують онлайн ознайомлювати тернополян зі своїми експонатами.

Цього разу старший науковий співробітник музею Оксана Кульчицька розповіла про колекцію стародавніх дерев, які існували на нашій планеті мільйони років тому та змогли перетворитися на камінь.

«Традиційно в першу неділю квітня геологи святкують своє професійне свято. Саме ці люди заглиблюються під поверхню ґрунту і відкривають для нас справжній архів, який створила сама природа. Тому, саме сьогодні ми розпочинаємо знайомити вас з геологічною скарбницею нашого музею.

Однією з колекцій, яка завжди привертає увагу відвідувачів своєю незвичністю і таємничістю, є колекція стародавніх дерев, які існували на нашій планеті мільйони років назад, і які змогли перетворитися на камінь.

Як же дерево стало кам’яним? Уявимо собі, що колись на території нашого краю був ліс, згодом на його місці утворилось море. Дерева опинились під товщею осадових порід, але морська вода до них теж просочувалась. Вона вимивала із стовбурів всі органічні речовини, а замість них накопичувались мінеральні. Цікаво, що в скам’янілому дереві збереглися навіть річні кільця. Якщо розглядати тонкі зрізи стовбурів у мікроскоп, можна розрізнити внутрішню структуру деревини.

Колір такого дерева може бути різним, від молочно-білого та сірого і до коричневого та чорного кольорів. В залежності від мінералізації та породи деревини малюнок теж може бути розмаїтим: смугастим, плямистим або однорідним.

Колекція скам’янілих дерев у фондах музею нараховує більше сотні фрагментів дендрофлори. Знаходять їх у найрізноманітніших місцях. Іноді їх викопують під час земельних робіт, іноді виявляють лежачими на поверхні. Екземпляри, що представлені у музеї, були виявлені на берегах рік Дністра, Збруча, в піщаних кар’єрах, в печерах, при будівництві житлових будинків.

Серед знахідок, що знаходяться у музеї, переважають невеликі уламки і фрагменти стовбурів, гілок та пнів. Але є серед них і досить великі зразки – розмір одного із найбільших близько двох метрів у довжину, при чому знайдений він був ще у 1926 році у м. Тернопіль».

Поширити:

Post Author: Diana