У тернопільському музеї в колекції близько тисячі вишиванок

Сьогодні, 16 травня, відзначають День вишиванки. Вишите вбрання з давніх-давен вважалося не лише красивим одягом, але й оберегом.

Вишиття на одязі почало з’являтися ще в трипіллі. Як тільки почали ткати тканину, її відразу оздоблювали, адже жінки хотіли виглядати гарно у всі часи.

У різних регіонах нашої країни вишивка відрізнялася. До прикладу на Тернопільщині переважали більш поліхромні геометричні орнаменти, а на Полтавщині були популярні білі сорочки, північна ж частина вишивала рослинні орнаменти.

Як розповідає завідувач сектору відділу фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею Галина Завіша, у різних регіонах нашої області теж вишивали по різному.

«Якщо на Борщівщині переважало чорне вишиття, то у центральній частині було більше рослинних та кольорових вишивок, а на півночі переважали червоно-чорні рослинні орнаменти», – каже пані Галина.

Вишивали також і різними техніками. На Борщівщині їх було дуже багато, там і колодки, стебнівка, хрестик, напівхрестик, та інші. А вже у центральній частині переважно лише хрестиком та гладдю.

По крою сорочки теж були різні. На Борщівщині – тунікоподібні уставкові або без уставкові, а вже у центральній та північній частині – з кокеткою, також міг бути пришивний рукав-реглан.

За словами Галини Завіші, більш багато виглядали національні костюми у центральній та південній частині нашого краю, адже там вони зазвичай мали багато вишивки та оздоблювалися ще й бісером, стеклярусом та паєтками.

«Також своєю красою відзначалися лемківські національні костюми, у яких сорочки не відігравали найголовнішу роль. В них було вишито лише обводок на шию та манжети рукавів. Проте у цих костюмах були дуже гарні камізельки, пишні спідниці-плісе та фартухи. В комплексі цей костюм вражає», – зауважує працівниця музею.

Загалом у тернопільському краєзнавчому музеї зібрано близько тисячі вишиванок з різних регіонів нашої області, а найстаріша сорочка – кінця 19 століття.

Краса та різноманіття вишиванок зачаровує та вражає. Мабуть саме тому зі святкового, вишитий одяг перейшов і у повсякденне життя. Вишиванки стали не просто українським національним одягом, вони стали трендом у всьому світі, вкотре підтверджуючи, що бути українцем модно та красиво.

Поширити:

Post Author: Diana