У Тернополі показали унікальні фотокадри з історії міста

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї підготувати виставку “Забуттю не підлягає”, присвячену 76-річниці звільнення Тернополя від німецького нацизму весною 1944 року.

Основою виставки є унікальні фотокадри хронікально-документального фільму “Битва за Тарнопіль”, який був знятий військовими кінооператорами М.Биковим та В.Єшуріним під час проведення військової операції радянських військ для подальшого наступу і звільнення України на західному напрямку.

На цьому шляху був Тернопіль, який мав велике стратегічне значення для обох воюючих сторін. 4 березня 1944 р. розпочалася наступальна операція бійцями 60-ї армії генерала Черняхівського при підтримці 2 -ї повітряної армії та 2-х танкових армій.

6 березня Гітлер проголосив Тернопіль – містом фортецею. Пожовтілі фотознімки передають страхіття війни, відвагу бійців і ті труднощі, які вони долали холодної весни 44-го року. Бої йшли за кожний будинок, поверх, вулицю. Йшли затяжні виснажливі бої, спричинені шаленим опором німецької оборони. 45 днів і ночей тривала битва за місто і принесла велику руйнацію і численні жертви. Учасники боїв згадували, що місто лежало в руїнах,будинки пробиті різними снарядами,на вулицях стояла розбита техніка, лежали убиті люди.

13 квітня радянське командування оголосило штурм міста до повного завершення. 14 квітня 302 дивізія полковника Кучеренка і 336 стрілецька дивізія Ігначова очистила місто від німців.15 квітня – бої за с. Загребелля, залишки німецького деморалізованого гарнізону – частина здалися, інші прорвалися на захід. В Тернополі наступила тиша. Люди почали виходити на вулиці…

На виставці представлені цікаві та унікальні фото:

– бойові дії на вулицях Тернополя в березні-квітні 1944 р.,

– медики, які рятували поранених у Тернопільських шпиталях весною 1944р.,

– вулиці Тернополя, зруйновані під час боїв за звільнення,

– сім’ї повертаються додому та ін.

Поширити:

Post Author: Diana