Під час сесії Тернопільської обласної ради депутати прийняли «Обласну програму забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа на 2022-2024 роки».
Метою програми є забезпечення упорядкованим житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа після завершення їх перебування в інтернатних установах, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім’ях, завершення терміну піклування над такими дітьми, а також після завершення ними навчання у вищих навчальних закладах.
Питання захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема житлових та майнових прав, розвитку сімейних форм виховання, подолання дитячої безпритульності і бездоглядності, профілактики негативних явищ у дитячому середовищі визначено пріоритетними завданнями соціально-економічного розвитку Тернопільської області.
Станом на 1 липня 2021року в області проживало 962 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування. Переважна більшість дітей охоплена сімейними формами виховання, зокрема:
– 743 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуються у родинах опікунів та піклувальників (у тому числі — 29 дітей з особливими потребами);
– 276 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуються у 101 прийомній сім’ї (у тому числі 7 дітей з особливими потребами) та 13 — у дитячих будинках сімейного типу.
Із загального числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:
– мають житло на праві користування — 769 дітей, з них: 553 дітей перебуває під опікою чи піклуванням громадян, 92 — у прийомних сім’ях, 58 — у дитячих будинках сімейного типу, 4 — у закладах системи Міністерства охорони здоров’я України, 48 — у закладах системи Міністерства освіти і науки України, 4 — у закладах системи Міністерства соціальної політики України, 10 — в інших закладах. Часто це житло опікунів, і фактично діти мають право користуватися ним лише до 18 років, або житло батьків, позбавлених батьківських прав, куди діти повернутися не зможуть.1
Зважаючи на вищезазначене, вирішення проблеми забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які потребують покращення житлових умов, можливе шляхом запровадження фінансування зазначених заходів програми за рахунок коштів державного, обласного бюджетів та бюджетів територіальних громад.
Реалізація заходів програми дозволить підвищити рівень захищеності дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які потребують поліпшення житлових умов і реалізувати їх конституційні права на отримання житла відповідно до чинного законодавства.
Реалізація положень програми досягається шляхом:
– чіткої координації діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у питанні захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
– забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа;
– збереження права власності дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на житло;
– запобігання незаконному відчуженню житла, право власності чи право користування яким мають дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
– збереження житлових приміщень, що знаходяться у власності дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
– формування житлового фонду для забезпечення потреб дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.
Фінансове забезпечення програми здійснюється на засадах фінансування за рахунок коштів державного, обласного бюджетів та бюджетів територіальних громад.
Термін виконання програми: 2022-2024 роки.