освіта

У ТНПУ імені В. Гнатюка завітали відомі сценаристи

У п’ятницю, 15 листопада, в Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира  Гнатюка у рамках ІV Міжнародного кінофоруму «Filmwave» пройшла творча зустріч студентів із Сергієм Дзюбою та Артемієм Кірсановим, авторами сценарію до українського кінофільму «Заборонений» про поета, дисидента та громадського діяча Василя Стуса. До слова, прем’єра цієї славетної стрічки відбулася в «Cinema City» у ТРЦ «Подоляни» ще 11 вересня.

Заступниця декана факультету філології і журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка Олеся Мединська представила студентам гостей-сценаристів і спеціально запрошену Наталію Олещак, зазначивши, що внесок цих людей у розвиток українського кіномистецтва неоціненний.

Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов розповіли присутнім про початок своєї творчої діяльності ще у 2005 році, про перший досвід у написанні кіносценаріїв, різні курйозні ситуації, котрі траплялися під час роботи.

«Не тільки гроші мають стати мотивацією для створення якісних фільмів. Кіно – це як живий організм, адже постійно розвивається. Мені із Сергієм захотілося зафіксувати деякі моменти і, врешті-решт, з’єднати їх так, як нам подобається», – поділився Артемій Кірсанов.

Відомі сценаристи порівняли кінофільм «Заборонений» та книгу із суголосною назвою, розповіли про їх спільні та відмінні риси, що проявляються у сюжетних лініях, характерах персонажів, деяких художніх деталях тощо. На думку творців «Забороненого» зараз завдяки документальним фільмам дуже зріс інтерес до літератури, до книг, зокрема історичних та соціально-культурних.

«Фільм «Заборонений» народився із нашого спільного задуму розповісти саме про смерть Василя Стуса, а точніше – про його вбивство. Цей факт маловідомий і здавна замовчується. Книга відрізняється від кінострічки насамперед тим, що починається і закінчується епізодами із сучасності, з ХХІ століття», – зазначив Сергій Дзюба.

«В «Забороненому», як і в попередній нашій роботі «Позивний «Бандерас» ми створили героя, котрий ніколи не скиглить, не здається і не ламається. Він вперто протистоїть системі і бореться до останнього», – уточнив Артемій Кірсанов.

Зіркові гості розтлумачили студентам різницю між професіями автора та сценариста фільму, дали поради для тих, хто теж хоче спробувати написати власний сценарій до кінострічки.

«Діяльність сценариста дуже складна і відповідальна, адже він повинен працювати аж до закінчення зйомок. Його професія полягає у дуже хорошій фантазії та майстерності гарно подати певну історію для глядачів, а ще – швидко переробити її, якщо це потрібно. Сценарист повинен вміти писати і любити цю справу, будувати сюжетні лінії персонажів так, щоб зацікавити аудиторію», – розповів Сергій Дзюба.

«В Україні є багато дійсно хороших сценаристів, та найбільша проблема – їх відшукати. Тому зараз у кіномистецтві іде активний набір нових талантів. Кожен може долучитися до справи створення сценаріїв», – уточнив Артемій Кірсанов.

Також Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов поділилися своїми думками стосовно відмінностей між кіно та телебаченням, зазначивши, що будь-який медійний продукт для наших телевізорів створюється для того, щоб заробити гроші, тому це не мистецтво, а телеконтент. Натомість справжні фільми – це, безперечно, творчість, адже переглядаючи їх ми переживаємо за долю героїв.

Наприкінці зустрічі студенти отримали можливість поспілкуватися зі сценаристами фільму «Заборонений» та задати їм цікаві питання.

Юлія Іноземцева

Поширити:

Post Author: Diana