Український Мікеланджело Михайло Паращук

Михайло Паращук — скульптор, архітектор, дипломат періоду Української Народної Республіки, діяч української емігрантської громади в Болгарії.

Народився 16 листопада 1878 року в с. Варваринці, нині Тернопільського району.

Першими вчителями Михайла Паращука були польський різьбяр Кіндельський та фігураліст Вуйцик, які оформлювали фасад Струсівського костьолу. Потім було навчання в академіях мистецтв у Кракові (1893—1896), Відні (1896—1900), Львівській політехніці (1901—1905), приватному ательє О. Родена й одночасно в приватній академії Р. Жульєна (1906—1909) в Парижі (Франція).

Від кінця 1908 року Михайло Паращук викладав мистецтво скульптури в приватному інституті декоративно-прикладного мистецтва в Мюнхені (Німеччина). На початку Першої світової війни його ув’язнила австрійська поліція; перебував у таборі інтернованих у Талергофі в Альпах. Після звільнення у 1915 році жив у Відні, Мюнхені. Викладав скульптуру й декоративну різьбу в таборах для військовополонених українців. Наприкінці війни повернувся в Україну, за дорученням Уряду УНР працював у дипломатичних місіях України в Естонії та Латвії (1918—1920). Після поразки УНР у боротьбі з більшовиками Михайло Паращук виїхав у Західну Європу. У 1921 році Міжнародний Червоний Хрест скерував його в Болгарію для вивчення умов побуту полонених й інтернованих осіб. Після закінчення місії він залишився в цій країні й мешкав тут 42 роки — до кінця життя.

Михайло Паращук — автор пам’ятників Адаму Міцкевичу у Львові, полеглим українцям у таборах міст Вецлар і Раштат, євреям Болгарії, Михайлові Драгоманову та Йоганну Гутенберґові в Софії; скульптурних портретів Тараса Шевченка, Василя Стефаника, Станіслава Людкевича, Богдана Лепкого, Симона Петлюри та ін.

Як громадський діяч багато зробив для утвердження авторитету України в Польщі, Австрії, Німеччині, Франції, Естонії, Латвії, Болгарії.

На пошану земляка в Тернополі є вулиця, що носить його ім’я, та Тернопільське вище професійне училище № 4, де створено музей Михайла Паращука.

Відомий український мистецтвознавець Дмитро Степовик писав: «Паращук — це типовий мистець-емігрант. Але дай, Боже, кожному майстрові так послідовно й стійко утверджувати високу професійність у творчості і так плекати національні традиції, як це робив Паращук».

Життя талановитого скульптора завершилось 24 грудня 1963 року в с. Баня Карлова. Похований він поряд із могилою Михайла Драгоманова в м. Софія (Болгарія).

У відділі краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської ОУНБ діє книжково-ілюстративна виставка, присвячена 145-річчю від дня народження українського та болгарського скульптора Михайла Паращука.

газета

На виставці представлено біографічні дослідження Дмитра Степовика, Михайла Ониськіва та Богдана Хаварівського.

Літературу про життєвий і творчий шлях Михайла Паращука включено до бібліографічних покажчиків, укладених фахівцями Тернопільської ОУНБ: «Михайло Паращук», «Мистці Тернопільщини», «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2023, 2018, 20013, 2008 рр.».

Також значну частину виставкової експозиції становлять енциклопедичні видання, довідники, часописи.

Наталія ЛУГОВСЬКА, провідний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської ОУНБ

Поширити:

Post Author: Diana