Дві наукові конференції Міжнародна (УГКЦ) і Перша Всеукраїнська (ПЦУ) присвячені Почаївській лаврі відбулися наприкінці минулого тижня відповідно у Марійському духовному центрі Зарваниця та у Кременці.
Як розповів митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк, приурочили конференцію у Зарваниці 250-й річниці з дня коронації ікони Почаївської Богородиці. 35 науковців і священнослужителів з різних міст України та Польщі пів року досліджували історію Почаївського монастиря. «Це наше наукове зібрання має на меті відкрити цілий маловивчений пласт історії Почаївської святині у 18 столітті», – сказав митрополит Василій.
Співробітник Інституту історії Церкви Українського католицького університету Володимир Мороз каже, зараз важливо спростовувати міфи росії щодо Почаївської лаври.
«Часом найбільшого розквіту Почаївського монастиря став саме унійний – тоді почався культ Богородиці та книгодрукування. Почаївський монастир був створений у 1597 році. Ми знаємо, що Почаїв – це лавра. Російська церква казала: «ми надали статус лаври». Насправді ні. Як лавра цей монастир фігурує уже в греко-католицький унійний період і щонайменше з 1761 року Почаїв – це лавра…».
На запитання, як історик бачить майбутнє Почаївської лаври та кому мають передати святиню, Володимир Мороз відповів так: «Як історик, я би говорив про інклюзивну пропозицію, яку пропонує УГКЦ. Думаю, що це стратегічно вигідно для всіх. Тобто, щоб у Почаєві могли служити ті конфесії, які були причетні до виникнення, становлення і розвитку святині».
У Кременці учасників (науковці провідних українських історичних інститутів, духовних навчальних закладів) Першої Всеукрaїнської нaукової конференції, приуроченої до 90-річчя української маніфестації (вересень 1933) і яка проходила під гаслом «Почаївська лавра мусить бути українською», приймала Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія.
Як наголосив модератор заходу професор кафедри історії ім. проф. М. П. Ковальського Національного університету «Острозька академія», доктор історичних наук, професор Андрій Смирнов, мета конференції – підкреслити з одного боку українськість, а з другого – православність Почаївської Лаври.
Роботу учасників заходу благословив предстоятель ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Вітальний адрес від нього зачитав митрополит Нестор.
З напутнім словом звернувся до присутніх і митрополит Луцький і Волинський Михаїл, який у свій час був ченцем Почаївської Лаври.
На його переконання Почаївська Лавра не належить комусь одному – вона належить усім. І завдання конференції не стільки довести приналежність Лаври комусь конкретно, а утвердити самих себе у думці, що це святиня, яка належить саме українському народу. А якщо так, то логічне питання: що там робить московський патріархат? Це наша святиня!» – наголосив владика Михаїл.