Тернопільський обласний центр охорони та наукових досліджень памʼяток культурної спадщини, завдяки підтримці Українського культурного фонду, розпочинає реалізацію ґрантового проєкту “Віртуальні 3-D тури унікальними оборонними пам`ятками Тернопільщини”.
Про це йшлося сьогодні під час брифінгу в медіа-центрі обласної військової адміністрації, який провели заступник директора департаменту культури та туризму Тернопільської ОВА Ігор Кульчицький, керівниця Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини Марина Ягодинська, працівники згаданого центру.
У рамках проєкту планується створити 20 віртуальних турів у форматі відео 360° маловідомими пам’ятками оборонного типу Тернопільщини.
А саме:
– 8 замків у населених пунктах Кривче, Скала-Подільська, Золотий Потік, Язловець, Підзамочок, Сидорів, Микулинці, Чортків;
– 5 костелів у Сидорові, Залізцях, Язлівці, Лосячі, Біщі;
– 6 церков у Підвисокому, Збручанському, Язлівці, Кошилівцях, Залужжі, Стіжку;
– монастир у с. Підгора.
Вказані віртуальні тури будуть озвучені українською, англійською та польською мовами. У вільному доступі усі бажаючі зможуть переглянути їх на ютуб-каналі Тернопільського Центру досліджень пам’яток.
“Свою увагу ми зосередили на пам’ятках оборонного типу, як найбільш давніх і таких, що характеризують нашу область, як землю воїнів – борців, які споконвіку стояли на сторожі добра, боронили західний світ від ворогів зі сходу”, – каже Марина Ягодинська.
На важливості такого проєкту наголосив й заступник директора департаменту Ігор Кульчицький: “Віртуальні 3-D тури мають показати широкому загалу, а також людям з обмеженими можливостями ці об’єкти у природньому середовищі, адже при будівництві оборонних споруд активно використовувалися особливості рельєфу“.
Він також висловив сподівання, що проєкт отримає сталий розвиток і завдяки, зокрема, підтримці УКФ, буде можливість у наступні роки оцифрувати усі унікальні памʼятки Тернопільщини.
Завершити проєкт планують у жовтні 2023 року. Тоді ж відбудеться офіційна презентація створених віртуальних 3-D турів.
Під час реалізації проєкту буде здійснено обстеження памʼяток, результатом чого стане написання історичної довідки, зроблено відеозйомку, відеомонтаж, озвучення тощо.
Хід реалізації проєкту висвітлюватиметься на офіційній фейсбук сторінці Тернопільського обласного центру охорони пам’яток культурної спадщини.
Така ініціатива сприятиме введенню в науковий обіг нових пам’яток, їх дослідженню, зацікавленості історичною минувшиною краю та у перспективі розвитку туристичної інфраструктури місцевих громад. Він буде корисним для науковців, краєзнавців, студентів, учнів, людей з обмеженими можливостями.
Реалізація проєкту дасть можливість отримати інформацію, в тому числі застосувавши сучасні інформаційні технології, про невідомі сторінки історії краю, про його пам’ятки, сприятиме формуванню цілісного образу Тернопільщини від найдавніших часів до сьогодення.
Партнерами проєкту є Національний заповідник „Замки Тернопілля” та Тернопільська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.